Bitcoin’in Serbest Düşüşü: 60 Bin Dolar Barajı Kırıldı

Bitcoin, Fed faiz kararında düşüş yaşarken, Binance CEO’sunun hapis cezası fiyatı 60 bin doların altına çekti.

Kripto Piyasası %5,2 Düşüşle 2,21 Trilyon Dolara Geriledi

Küresel kripto para piyasasının değeri, Coinmarketcap verilerine göre, son 24 saatte yaklaşık %5,2 azalarak 2 trilyon 210 milyar dolara geriledi.

Bitcoin ve Ethereum Değer Kaybetti

En büyük kripto para birimi Bitcoin, Binance’in eski CEO’su Changpeng Zhao’nun hapis cezasına çarptırılması ve Fed’in faiz kararı beklentisiyle 59 bin 120 dolara düştü. Bitcoin’in haftalık kaybı %10’a yaklaşırken, Ethereum da 3 bin doların altına indi ve şu anda 2 bin 954 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin'in Serbest Düşüşü: 60 Bin Dolar Barajı Kırıldı
Bitcoin’in Serbest Düşüşü: 60 Bin Dolar Barajı Kırıldı

ABD’deki Enflasyonist Baskılar ve Emlak Piyasası

ABD’deki enflasyonist baskıların devam eden verileri, kripto piyasasında düşüşe yol açtı. Analistler, güçlü istihdam maliyetlerinin kalıcı enflasyona işaret ettiğini ve yatırımcıların Fed’in faiz kararını dikkatle beklediğini vurguladılar. Konut fiyatlarındaki güçlü artış, ABD emlak piyasasının toparlandığına ve Fed’in faiz artırımına daha uzun süre devam etmek zorunda kalabileceğine işaret ediyor.

Changpeng Zhao’nun Hapis Cezası

Changpeng Zhao’nun hapis cezası, Binance’in üst yöneticiliğinden istifa etmesinden sonra kripto piyasasında satış baskısını artırdı. Zhao, kara para aklamaya karşı yeterli koruma sağlamadığı gerekçesiyle 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.