Altında Değer Kaybı

Altında ivme aşağı yönlü devam ediyor.

Altında ivme aşağı yönlü devam ediyor. ABD’nin enflasyon verisinin ardından Fed’in faiz indirimi sinyali güçlenince altın değer kaybetti. Yeni ekonomik verilerin, Fed’in borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda temkinli olacağına dair beklentileri güçlendirmesiyle altın bir kez daha değer kaybetti.

ABD’de üreticilere ödenen fiyatlar, yüksek yakıt ve gıda maliyetlerinin etkisiyle Şubat ayında altı ayın en büyük artışını kaydetti. Çalışma Bakanlığı verileri Perşembe günü, üretici fiyat endeksinin Ocak ayına göre %0,6 arttığını, yıllık bazda ise %1,6 artarak Eylül ayından bu yana en büyük yıllık artışı yaşadığını gösterdi.

Ancak ABD perakende satışları, başlangıçta tahmin edilenden daha az bir artış gösterdi, bu da hazine getirileri ve doların hızla yükselmesine neden oldu. Külçe altın ons başına 2.158,63 dolara kadar %0,7’lik bir düşüş yaşadı.

ÜFE verileri ve geçtiğimiz hafta açıklanan tüketici fiyat endeksi, enflasyonun hala yüksek seyrettiğine işaret ediyor. Bu durum, Fed’in %2’lik enflasyon hedefine ulaşmak konusunda zorlandığını gösteriyor. Fed politika yapıcıları, faiz oranlarını düşürmeden önce bu yönde daha fazla kanıt görmeyi bekliyorlar.

Saxo Bank A/S emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, Fed’in temkinli duruşunu ve ÜFE rakamlarının bu görünümü değiştirmemesini vurgulayarak, Fed’in dikkatli adımlarına devam ettiğini ifade etti.

Perşembe günkü gerilemeye rağmen, külçe altın uzun süredir yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.