AB, Anında Para Transferinin Kapılarını Aralıyor

AB ülkeleri, avro para transferlerinin anında yapılmasını sağlayacak SEPA anlık ödeme sistemini hayata geçiriyor.

AB, Anlık Avro Ödemelerini Düzenleyen Yönetmeliği Kabul Etti

AB Konseyi, avro para transferine yönelik “anlık ödemeler” düzenlemesinin üye ülkeler tarafından kabul edildiğinin duyurusunu yaptı. Yeni düzenleme sayesinde, anında ödeme sistemiyle hem aynı ülke içinde hem de başka AB ülkeleri arasında avro para transferi, mesai saatleri içinde 10 saniyede gerçekleştirilebilecek.

Bankalar ve diğer ödeme hizmeti sağlayıcıları, avro cinsinden anında “Gönderme” ve “Alma” hizmetini sunmak zorunda kalacaklar. Bu finans kurumlarının işlemler için uygulayacakları masraflar ise, standart kredi transferleri için uygulanan masraflardan fazla olamayacak.

Bu düzenleme sayesinde, Avrupa’daki ekonomi ve finans sektörlerinin dayanıklı özerkliği geliştirilecek ve üçüncü ülke finans kurumlarına ve altyapılarına aşırı bağımlılık azaltılacak.

Şu anda, AB ülkeleri arasında para transferleri günler sürebiliyor. Yeni anında ödeme sistemiyle ödemelerin daha hızlanması ve ABD firmaları Visa ve Mastercard ile rekabet güçlerinin arttırılması hedeflenmektedir.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.