Yurt Dışındakiler, Tarihin En Dev DİBS Alımında Rekor Kırdı!

Yurtdışından Türkiye’ye DİBS akışı 10 Mayıs’ta 2,8 milyar dolarla zirveye ulaştı ve yabancıların DİBS stoku son 3 yılın en yüksek seviyesi olan 6,8 milyar dolara yükseldi.

TCMB Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri’ne göre, yurt dışında yerleşik kişiler 10 Mayıs haftasında 2 milyar 832,6 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS), 84,7 milyon dolarlık hisse senedi ve 17,6 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senedi (ŞBS) satın aldı.

Yurt dışında yerleşikler son 7 haftadır DİBS alımlarını sürdürürken, bu haftaki 2 milyar 832,6 milyon dolarlık alım, tarihte gerçekleştirilen en büyük ikinci ve son 11 yılın en yüksek alım seviyesi oldu.

3 Mayıs itibarıyla yurt dışında yerleşik kişilerin 39 milyar 534,8 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 10 Mayıs itibarıyla 40 milyar 382,7 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde DİBS stoku 3 milyar 927,3 milyon dolardan 6 milyar 796 milyon dolara yükselerek son 3 yılın zirvesine yaklaştı. ŞBS stokları ise 211 milyon dolardan 229,6 milyon dolara yükseldi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.