YEKA RES-3’ün Dev Santralleri Yıl Sonu Elektrik Üretmeye Başlıyor

Kalyon Enerji’nin 54 türbinlik rüzgar enerjisi projesi, Bilecik, Ankara, Elazığ, Bayburt ve Trabzon’da hayat bulacak.

Kalyon Enerji, YEKA RES-3 Santrallerini Yıl Sonunda Devreye Alacak

Kalyon Enerji Yatırımları Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürler Duman, şirketin rüzgar enerjisi yatırımlarına ilişkin YEKA RES-3 kapsamındaki santrallerin yıl sonunda faaliyete geçeceğini duyurdu.

Duman, “Toplam 290 milyon avroluk yatırımla devreye girecek 220 megavat kapasiteli rüzgar santralleri, yaklaşık 500.000 nüfuslu bir şehrin evsel elektrik ihtiyacını karşılayacak.” dedi.

Duman, 14 Haziran 2022’de düzenlenen YEKA RES-3 yarışmasında Kalyon Enerji’nin 5 bölge için en düşük fiyatı teklif ettiğini hatırlattı. Toplam 54 türbin tedarik edilecek ve ilk kurulum Haziran ayında yapılacak. Trafo merkezleri ve iletim hatlarının inşası devam ediyor.

Türbin tedarikçisi olarak Alman Enercon firmasıyla anlaşma yapıldığı belirtildi. Duman, “Türbinler, 4,2 megavat kapasiteye sahip E tipi türbinler olacak. Bölgelerin rüzgar potansiyeli ve irtifa göz önünde bulundurularak iki farklı türbin seçildi.” ifadelerini kullandı.

İlk malzemeler gümrüklere ulaşırken, proje kapsamında 700 kişilik istihdam hedefleniyor. Trabzon ve Bayburt’taki zorlu hava koşulları nedeniyle çalışmaların güçleştiği ancak tüm türbinlerin yıl sonunda tamamlanmasının planlandığı vurgulandı.

“Şu anki ilerleme seviyemiz, santralleri yıl sonunda devreye almamıza olanak sağlıyor. Yaklaşık 500.000 nüfuslu bir şehrin evsel elektrik ihtiyacını karşılayacağız. 2024 sonunda hizmete sunarak mutlu olacağız.”

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.