Vergi Mükelleflerine Enflasyon Düzeltmesi Şaşırtmacası: Ocak-Mart 2024’te Yok

İlk vergilendirme dönemi için enflasyon ayarlaması iptal edildi.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Yayımlandı: 2024 için Enflasyon Düzeltmesi Zorunluluğu Kalktı

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Tebliğe göre, 2024 hesap döneminin ilk geçici vergi dönemi (Ocak-Mart 2024) için mükellefler enflasyon düzeltmesi yapmak zorunda olmayacaktır. Bu kapsamda, 17 Mayıs 2024 tarihine kadar verilecek olan ilk geçici vergi beyannamesi, enflasyon düzeltmesi uygulanmadan ve beyannamenin ekindeki bilançonun doldurulmasına gerek olmadan yapılacaktır.

Öte yandan, 2023 hesap dönemi sonuna ait bilançolar, enflasyon düzeltmesine tabi tutulmaya devam edecektir.

Ancak, sadece sürekli olarak işlenmiş altın, gümüş alım satımı ve imalatı yapan mükellefler, her geçici vergi dönemi sonu itibarıyla enflasyon düzeltmesi yapmak zorunluluğundadırlar. Bu nedenle, bu mükellefler, 2024 hesap döneminin ilk geçici vergi dönemi de dahil olmak üzere enflasyon düzeltmesi yapmaya devam edeceklerdir.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.