Van’da Tekstil Sektörü Gençlere İş Kapısı Aralıyor

Van’da devlet destekli tekstil sektörü, gençlere iş imkanı yaratarak istihdamı arttırıyor.

Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB’de İstihdam Hamlesi: 4 Fabrikanın Temeli Atıldı

Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) bünyesindeki Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB’de yatırımcıların taleplerini karşılamak amacıyla oluşturulan 42 hektarlık alanda 4 fabrikanın daha temeli atıldı.

Fabrikalar Eylül Ayında Tamamlanacak

Van Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından yürütülen inşaat çalışmaları, eylül ayında tamamlanarak fabrikaların yatırımcılara tahsis edilmesi hedefleniyor.

2 Bin Genç İstihdam Edilecek

Fabrikaların faaliyete geçmesiyle kentte 2 bin gencin istihdam edilmesi, nakliye ve diğer sektörlerde de binlerce kişiye yeni iş imkanları yaratılması bekleniyor.

Vali Balcı: “Üretim Kentimiz için Çok Önemli”

Van Valisi Ozan Balcı, OSB’de iş insanlarının ekonomiye büyük katkılar yaptığını belirterek şunları söyledi:

“İstihdam yaratmaya büyük önem veriyoruz. Üretimin kentimiz için çok önemli olduğunu biliyoruz. Yapımı devam eden 4 fabrika ile 2 bin kişiye daha istihdam sağlayacağız.”

Fabrikalara Talep Var

YİKOB’a ait 6 fabrikadan 5’inde üretimin devam ettiğini ve 2 bin kişinin istihdam edildiğini vurgulayan Vali Balcı, yeni fabrikaların tamamlanmasıyla OSB’de 4 bin kişinin çalışacağını ifade etti.

Gençler Geleceklerine Umutla Bakıyor

Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, kentin son yıllarda OSB’de hızla yatırımların arttığını belirtti. Bölgede katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin yaygınlaştığını söyleyen Aslan, şunları ekledi:

“Gençlerimiz ve çocuklarımız geleceklerine umutla bakıyorlar. Kendi bölgelerinde istihdam imkanları buluyorlar.”

Teşvikler İşverenleri Cazip Kılıyor

Kentte tekstil sektörünün geliştiğine dikkat çeken Aslan, işverenlerin 6. bölgede yer aldıkları için vergi indirimleri, gümrük vergisi muafiyetleri ve sigorta primleri desteği gibi teşviklerden yararlandıklarını vurguladı.

4 Fabrika İstihdamı Artıracak

Aslan, “Eylül ayında açmayı hedeflediğimiz fabrikaların tamamlanmasıyla 2 bin kişiye daha istihdam sağlayacağız. Yerel paydaşlarımızla belirlediğimiz istihdam hedefimize ulaştığımızda, Van’da işsizlik sorunu konuşulmayacak.” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.