Uluslararası Para Fonu, Yeni Başkanın Nisan Sonuna Kadar Belirlenmesini Hedefliyor

IMF başkanlık seçimi süreci başladı, süreç Nisan sonunda sonuçlanacak.

IMF Yeni Başkanı İçin Seçim Sürecini Başlatıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva’nın görev süresi 30 Eylül’de sona erecek ve kuruluş yeni başkanın seçimi için harekete geçti.

IMF İcra Direktörleri Kurulu, bir sonraki başkanın seçim sürecini başlattı. Adaylar, Fon Guvernörü veya İcra Direktörü tarafından önerilebilecek. Geçmiş uygulamalara uygun olarak oy birliği ile karar verilmesi amaçlanıyor.

Süreci nisan sonuna kadar tamamlamayı hedefleyen kurul, “IMF’yi yönetmek için gerekli küresel duruşa sahip başarılı adaya” öncelik verdiğini belirtti.

Georgieva geçen hafta IMF’de ikinci bir dönem için adaylığını koydu. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin maliye bakanları da Georgieva’nın IMF başkanlığında bir dönem daha desteklediklerini açıkladılar.

Geleneksel olarak IMF Başkanı Avrupa ülkeleri arasından, Dünya Bankası Başkanı ise ABD tarafından seçiliyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.