Ulaştırma Devrimi: Bakan Uraloğlu, Havalimanı Girişlerinde Yolcu Tarama Cihazı Zorunluluğunu Duyurdu

Tüm havaalanlarında yolcular cihazdan geçecek. Elle arama kabul etmeyenler uçağa alınmayacak.

Ulaştırma Sektörüne Yeni Düzenlemeler Geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ulaşım alanına yönelik kapsamlı bir kanun teklifi üzerinde çalışıldığını ifade etti.

Havalimanı Güvenliğinde Sıkılaştırma

Teklif, Sivil Havacılık Kanunu’nda değişiklikler öngörüyor. Buna göre tüm yolcular havalimanı girişlerinde cihazla aranacak. Cihaz araması yeterli görülmediğinde elle arama yapılacak. Yolcular, elle aramaya izin vermezlerse uçağa alınmayacaklar.

Özel Güvenlik Görevlilerine Eşya Arama Yetkisi

Kanun teklifi, özel güvenlik personelinin havacılık güvenliği kapsamında eşya, bagaj ve kargolarda genel kolluk nezaretinde arama yapmalarına olanak tanıyor.

Emisyon Fiyatlandırmasıyla Deniz Filosu Yenilenecek

Bakan Uraloğlu, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında deniz taşımacılığında emisyonların azaltılmasına yönelik çalışmaların önem kazandığını vurguladı. Türkiye’nin de AB’nin Emisyon Ticaret Sistemi’ne dahil olmasıyla emisyonlardan elde edilecek gelirin yarısı ülkemizin tasarrufuna bırakılacak.

Türk Bayraklı Filonun Rekabet Gücü Artırılacak

Uraloğlu, emisyon fiyatlandırması gelirlerinin, Türk bayraklı ve Türk sahipli deniz ticaret filosunun yenilenmesi ve dönüştürülmesi için kullanılacağını belirtti. Böylece filonun rekabet gücünün korunması hedefleniyor.

Dijital Liman İşlemleri

Düzenleme, Denizde Can ve Mal Koruma Hakkında Kanunu kapsamında limanlara giriş ve çıkış işlemlerinin dijital belgeler üzerinden yapılabilmesine de olanak sağlayacak.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.