Türkiye’ye Ocak Ayında 910 Milyon Dolarlık Yabancı Yatırım Akını

Türkiye’nin UDY’si Ocak’ta %20 sıçrayarak 910 milyon dolara ulaştı.

Yabancı Yatırımlar Türkiye’ye Akmaya Devam Ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Ödemeler Dengesi istatistiklerinin açıklanmasının ardından Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), “Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Bülteni”ni yayınladı.

Ocak Ayı Yatırımları:

Ocak ayında Türkiye’ye giren toplam Uluslararası Doğrudan Yatırım (UDY) miktarı, %20 artışla 910 milyon dolara yükseldi. Yatırım sermayesi girişleri 399 milyon dolar, yabancı uyruklulara gayrimenkul satışları yoluyla 415 milyon dolar ve borçlanma araçları vasıtasıyla 102 milyon dolarlık giriş kaydedildi. Yatırım tasfiyelerinin 6 milyon dolar değerinde aşağı yönde etkilemesiyle, toplam UDY girişi 910 milyon dolar oldu.

Cari Açık:

Ocak ayında çekilen UDY, aynı ay içerisindeki cari açığın %36’sına karşılık geldi. 2002 yılından itibaren Türkiye’ye gerçekleşen kümülatif UDY girişleri 264 milyar doları aştı.

Önemli Yatırımcılar:

Ocak ayında 399 milyon dolar olarak gerçekleşen yatırım sermayesi girişleri arasında başı çeken sektör, 167 milyon dolarla (%42) madencilik ve taş ocakçılığı oldu. Toptan ve perakende ticaret ise yüksek performansını sürdürerek yatırım sermayesi girişlerinin %15’ini çekti.

Ülkelerin Payları:

Yılın ilk ayında Türkiye’nin çektiği UDY’de en yüksek payı %44 ile ABD alırken, onu %17 ile Almanya, %12 ile Birleşik Krallık izledi. Avrupa Birliği (AB-27) ülkelerinin aldığı toplam pay %27 oldu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.