Türkiye’nin İlk Yüzen Güneş Enerjisi Santrali, Haziran’da Enerji Üretmeye Başlayacak

Elazığ’da Keban Gölü’ne kurulan yüzer GES, 1 MW güçle yıllık 1,8 milyon kWh enerji üretecek.

Elazığ’da Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Enerji Üretimine Başlıyor

Devlet Su İşleri (DSİ) 9. Bölge Müdürlüğü tarafından Keban Baraj Gölü’ne kurulan 1 megavatlık Kuzova Yüzer Güneş Enerjisi Santrali (GES), gelecek ay elektrik üretimine geçecek.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğü, Keban Baraj Gölü kıyısında bulunan 7 köyde sulamada kullanılan Kuzova Pompaj Sulama Tesisinin yanına 2 megavat kapasiteli GES kurdu. Yenilenebilir güneş enerjisinden faydalanarak çiftçilerin elektrik maliyetlerini düşürmek için bu yatırıma bir yenisi daha eklendi.

DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından Fatmalı köyü Beşevler mezrası mevkisindeki Keban Baraj Gölü üzerine yüzer GES kuruldu. Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerjisi santralinde yıllık 1 milyon 806 bin kilovatsaat enerji elde edilmesi hedefleniyor.

Yüzer GES’in 15 dönüme kurulan ve faaliyete geçen 2 megavat kapasiteli karasal GES ile bölgedeki 47 bin 830 dekar arazinin sulanması için kullanılan enerjinin yaklaşık %40’ını karşılaması hedefleniyor.

Başarılı İlk Proje

DSİ 9. Bölge Müdürü Sebahattin Şamcı, Keban Baraj Gölü çevresinde tarımsal üretim yapan çiftçilerin elektrik giderlerine katkı sağlamak için bu çalışmayı hayata geçirdiklerini belirtti. Kuzova bölgesindeki çiftçilerin en büyük giderinin enerji olduğunu ifade eden Şamcı, “Güneş enerjisinden faydalanmak için kurum olarak bir proje gerçekleştirdik. Karasal ve yüzer GES olarak iki kısım halinde inşaatına başladık. Şu an 2 megavatlık karasal GES’in inşaatı tamamlandı. 1 megavatlık yüzer GES’i de şu anda tamamlamış, kabul aşamasına getirmiş durumdayız. Türkiye’de ilk defa yüzer GES projesini Elazığ’da uyguladık.” dedi.

Bu projeden sonra Türkiye’nin diğer barajlarında da yüzer GES kurulmasının konuşulmaya başlandığını dile getiren Şamcı, çıkan kanunla da göl ve barajlarda yüzer sistem enerji tesisi kurulmasının önünün açıldığını bildirdi.

Şamcı, “Türkiye’de ilk yapılan karasal GES’lerden biri de Kuzova’da yapıldı. Yüzer GES de Kuzova’da yapıldı. Amacımız aynı zamanda karasal GES ile yüzer GES arasında enerji üretimini de kıyaslayarak bundan sonra yapacağımız projeler için ön bir inceleme yapmak. Yüzer GES’lerin karasal GES’e göre maliyeti biraz daha yüksek ancak yaklaşık %15 daha fazla enerji elde ediliyor. Ayrıca karasal GES’de 1 megavat için 15 dönüm yer işgal etmek zorunda kalınırken yüzer GES’te 6 dönüm alana sığmak mümkün.” diye konuştu.

Yüzer GES sayesinde boş ve taşlık arazilerin de tarıma kazandırılabileceğini ifade eden Şamcı, yüzer GES’te 1840 panel döşendiğini kaydetti.

Şamcı, Türkiye’de daha önce yüzer GES sistemi konusunda çalışmaların olduğunu ancak başarıya ulaşmadığını ifade ederek, “Başarıya ulaşan ilk projemiz Kuzova yüzer GES. Yüzer GES’i özellikle Keban gibi güzel bir alanda yapmamızın amacı Keban’ın bundan sonraki gelişimini artırmak.” diye konuştu.

Bu sistemin yüzey alanının yaklaşık %25’inin suyla temas ettiğini, gerekli hava sirkülasyonunu sağlayarak sucul yaşama olan etkisini azaltmayı amaçladıklarını dile getiren Şamcı, bunun için de Kocaeli Üniversitesi ile çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Şamcı, belirli aralıklarla sudan numune alınarak canlıların araştırmasının yapıldığını ve şu ana kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadığını belirtti.

Çiftçiyi Destekleme Amacı

Kuzova GES’te şu anda 3 megavatlık bir enerji tesisi inşa edildiğini dile getirerek, bunun yıllık gelirinin yaklaşık 17 milyon lira olacağını belirtti. Kuzova GES’te 2024 yılı için öngördükleri enerji giderinin yaklaşık 33 milyon lira olduğunu, planladıkları 6 megavatlık GES’in 2 megavatını karasal GES, 1 megavatını yüzer GES olarak kurduklarını, kalan 3 megavatı da yüzer GES yapacaklarını anlatan Şamcı, “Amacımız çiftçiyi destekleyerek, çiftçinin enerji maliyetini azaltmak. Bu yıl sulama sezonuna girdiğimizde, pompaları çalıştırdığımızda enerjimizi yüzer GES ve karasal GES ile sağlayarak çiftçimizi desteklemiş olacağız.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Geleceği Olacak

Kurulacak 3 megavatlık yüzer GES’in ihale aşamasında olduğunu anlatan Şamcı, yüzer güneş enerjisi santrali ve faaliyete geçen 2 megavat kapasiteli karasal GES ile bölgedeki 47 bin 830 dekar arazinin sulanması için kullanılan enerjinin yaklaşık %40’ının karşılanmasının hedeflendiğini söyledi. Şamcı, yüzer GES’in yanına yapacakları 3 megavatlık yeni yüzer GES ile Kuzova pompa istasyonunun tüketilen enerjinin yaklaşık %80’lik kısmını tamamlamış olacağını belirterek, şöyle dedi: “Bu proje Türkiye’nin geleceği olacak. Buna da Elazığ öncülük edecek. Çiftçilerimizin haziranın ilk haftası su talebi olacak. O zaman buradan ürettiğimiz enerjiyle pompa istasyonunu çalıştıracağız. Çiftçilerimiz rahatlıkla bundan sonraki süreçte her türlü ekini ekerek devletin verdiği destekle tarım yapmış olacak.”

Şamcı, doğu-batı yönünde kurulan yüzer GES’te güneşin doğuşundan batışına kadar gün ışığının tamamından faydalanmış olunacağını sözlerine ekledi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.