Türkiye’nin İlk Kreatif Ekonomi Zirvesi Sektörün Devlerini Bir Araya Getiriyor

TOBB Meclisi’nin Kreatif Ekonomi Zirvesi’nde gençler ve sektör temsilcileri buluşacak.

TOBB’nun Türkiye Kreatif Endüstriler Zirvesi, Sektörün Önde Gelenlerini Bir Araya Getirecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Başkanı Ata Kavame, Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan Kreatif Ekonomi Zirvesi’nin, gençlerden kamu ve özel sektör temsilcilerine, akademisyenlerden araştırma şirketi yetkililerine kadar sektörün önemli isimlerini bir araya getireceğini belirtti.

TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi tarafından 26-27 Nisan tarihlerinde düzenlenecek zirvede, Türkiye’nin kreatif ekonomi potansiyeli ve uluslararası işbirlikleri masaya yatırılacak.

TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleşecek iki günlük programda, kreatif endüstrilerin ekonomik etkileri, devlet destekleri, yapay zeka, inovasyon, ihracat odaklı ticaret ve Türkiye’nin bu alandaki lider rolü gibi güncel konular, alanında uzman konuşmacıların yer alacağı panellerde ele alınacak.

Herkese açık olan zirveye katılmak isteyenler, https://tobbkreatifendustrilermeclisi.org/ adresindeki formla kayıt oluşturabilirler.

Hedef 20 Bin Katılımcı

TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Başkanı Ata Kavame, zirveye Dışişleri, Kültür ve Turizm, Ticaret, Sanayi ve Teknoloji ile Milli Eğitim bakanlıklarından temsilcilerin katılacağını söyledi. Kavame, “Ayrıca, gençlerden kamu ve özel sektör temsilcilerine, akademisyenlerden araştırma şirketi yetkililerine kadar bu alanda öne çıkan isimlerin yer alacağı zirve, bu boyutuyla dünyada da benzeri olmayan bir etkinliktir.” dedi.

Etkinliğe günlük 1500 kişinin fiziki katılımını beklediklerini söyleyen Kavame, bu sayının çevrim içi canlı yayınların da katkısıyla 20 bine ulaşmasını öngördüklerini ifade etti.

Kamunun Rolü ve Telif Hakları Ön Planda

Kavame, 26 Nisan’daki ilk panelde kreatif endüstrilerde kamunun rolü ve telif haklarının öneminin konuşulacağını bilgisini vererek, “Telif hakları genellikle sinema ve müzikle ilişkilendiriliyor, ancak reklamcılık ve güzel sanatlar gibi diğer alanlar da bu kapsamda yer alıyor. Bu alanları da telif haklarıyla düzenlemek istiyoruz.” diye konuştu.

B2B ve G2B Görüşmeleri

Zirvede B2B ve G2B görüşmelerinin yapılacağına dikkati çeken Kavame, şirket temsilcilerinin doğrudan kamu yetkilileriyle iletişime geçme imkanı bulacağını, sektördeki ihtiyaçlara yönelik de karşılıklı çözüm önerilerinin sunulacağını anlattı.

Gençlerin Sesine Yer Var

Zirvede, kreatif endüstrilerin geleceğine yön verecek faktörlerin de ele alınacağını vurgulayan Kavame, bu alanda gelecek vadeden 20 gencin de konuşmacı olacağını bildirdi.

Türk Cumhuriyetleri’ne de Vurgu

Zirve kapsamında düzenlenecek Türk Cumhuriyetleri Kreatif Endüstriler Potansiyeli Paneli’nin de önemli olduğuna dikkati çeken Kavame, “Türk cumhuriyetlerinde bu alanın yeterince gelişmediğini gözlemliyoruz. Türkiye, bu anlamda daha ileride. Kardeş ülkelerimizle kreatif endüstrilerin önemini paylaşmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yapay Zeka Deneyimi

Kavame, etkinliğin ikinci gününde “Türkiye’nin Kreatif Atlası Paneli”nin düzenleneceğini, bu alanda önemli detayların yer alacağı atlas oluşturma çalışmalarının yürütüldüğünü belirterek, “Türkiye’nin kreatif atlası, il bazında kreatif çalışmaları, o illerde bulunan kreatif ekonomisine dahil olan şirketleri, bu şirketlerin istihdamını ve ürettiği değerleri ortaya koyacak.” diye konuştu.

Sosyal medyada “Badqode” mahlasıyla tanınan sanatçı Gökhan Doğan’ın “SEYYAH” projesiyle zirveye katılanlara yapay zeka deneyimi yaşatılacağı bilgisini de veren Kavame, “Katılımcılar, Türkiye’de yaşamış Anadolu medeniyetlerine dair üretilen motif ve desenlerin içinde yürüyerek eserlere yön verebileceği bir dijital sanat sergisini de görebilecekler.” ifadelerini kullandı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.