Türkiye’nin Bitki Zenginliği, Bartın’ın Yeni Türleriyle Şenlendi

Bartın’da ‘Püsürotu’ ve ‘Boylu Altınasa’ bitkileri biyoçeşitliliğe eklendi. Bakan Yumaklı, Türkiye’nin bitki sayısının 12.141’den 12.143’e yükseldiğini duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanı’ndan Bartın Ziyareti

Ziyaretler ve İncelemeler

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Bartın ziyaretinde Valilik ile Belediye’yi ziyaret ederek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Yumaklı ayrıca Devlet Su İşleri tarafından yürütülen Bartın Irmağı ıslahı çalışmalarını yerinde inceledi.

Bakan Yumaklı, “Bartın’ın sellerle anılmasını istemiyoruz” ifadelerini kullanarak, son 22 yılda 5 bin 679 taşkın koruma tesisi yaptıklarını ve bu yıl da 314 tesisi tamamlayacaklarını belirtti.

Tohum Güvenliğinin Önemi

Bartın Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen “Tohum ve Sera Örtüsü Temini Programı” toplantısında konuşan Bakan Yumaklı, gıda güvenliğinin sağlanmasında tohumun önemine değindi. Türkiye’nin yerli ve milli tohumlar ürettiğini belirten Yumaklı, kullanılan tohumların %97’sinin ülke topraklarında üretildiğini vurguladı.

Tohum ve Arazilerin Etkin Kullanımı

Bakan Yumaklı, ekilmeyen ve yetersiz kullanılan arazilerin etkinleştirilmesi için tohum dağıtımı programı uyguladıklarını açıkladı. Bartın’da 10 kadın çiftçiye tohum ve sera örtüsü dağıtımı yapıldı. Yumaklı, “Son dönemde gelişen seracılığı destekleme adına da çalışmalar var” dedi.

Biyoçeşitlilik Zenginliği

Türkiye’nin zengin biyoçeşitliliğine sahip olduğunu belirten Bakan Yumaklı, Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında 12.141 türün kayıt altına alındığını ifade etti. Bartın’da yapılan incelemeler sonucunda “Püsürotu” ve “Boylu Altınasa” bitkilerinin de biyoçeşitlilik listesine eklendiğini belirtti.

Dünya Kadınlar Günü

Kadın çiftçilere tohum ve sera örtüsü dağıtımı yapan Bakan Yumaklı, il müdürlüğünde görevli kadın personele de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gül hediye etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.