Türkiye’nin Avrupa’ya LNG Kapısını Açan Kanun Değişikliği

GAZBİR, Türkiye’yi sıvı doğal gaz ihracatçısı yapmak için kanun değişikliği hedefliyor.

Türkiye Doğal Gazda Arz-Talep Köprüsünde Merkez Konumda: GAZBİR Başkanı: LNG Ticaretinin Önemi Artıyo

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, Rusya-Ukrayna kriziyle birlikte küresel piyasalarda sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ticaretinin öneminin arttığını vurguladı. Arslan, Avrupa ülkelerinin yıllık doğal gaz ihtiyacının %40’ının LNG ile karşılandığını belirtti.

Türkiye’nin LNG’deki Payı Artıyor

Arslan, Türkiye’de LNG’nin payının son on yılda %15’ten %30’a yükseldiğini ve önümüzdeki dönemde %40’lara çıkmasının beklendiğini söyledi. Bunun için Türkiye’nin mevcut boru gazı anlaşmalarını yenilemesi, yeni LNG kontratları imzalaması ve spot LNG altyapısını güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

LNG İhracatı İçin Yasal Düzenleme

Arslan, TBMM’de kabul edilen yeni yasa ile Doğal Gaz Piyasası Kanunu’na “sıvılaştırma” tanımı eklendiğini bildirdi. Bu düzenleme ile Türkiye’nin ithal ettiği veya keşfettiği doğal gazı sıvılaştırıp ihraç etmesinin önü açıldı.

Türkiye’nin Arz-Talep Köprüsündeki Konumu

Arslan, Türkiye’nin doğal gazda arz-talep köprüsünün tam merkezinde yer aldığını ifade etti. Ülkenin Rusya ve Azerbaycan’dan gelebilecek üretim fazlasını hızlı bir şekilde ithal edebilecek konumda olduğunu belirtti.

Doğu Avrupa ile Ticaret İmkanı

Arslan, Türkiye’nin LNG sıvılaştırma kapasitesinin artması ve Karadeniz ve Akdeniz’de yeni doğal gaz keşiflerinin yapılmasıyla Doğu Avrupa ülkeleriyle ticaret imkanının gelişebileceğini söyledi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.