Türkiye’nin Altın Damlası İhracatında Rekor: 5,1 Milyon Dolar!

Türkiye’nin Ocak-Şubat bal ihracatı 5 milyon doları aştı.

Doğu Karadeniz’in Bal İhracatı Yükselişte

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Türkiye’nin ilk iki ayında 29 ülkeye bal ihraç ettiğini açıkladı.

Ocak-Şubat döneminde bal ihracatı 1.256 tona ulaştı ve 5.179.996 dolar gelir elde edildi.

En çok ihracat yapılan ilk üç ülke; ABD (1.944.149 dolar), Almanya (1.173.904 dolar) ve Birleşik Krallık (265.531 dolar) oldu.

Geçtiğimiz yıla göre Azerbaycan, Kanada, Umman, Malezya, Kuzey Makedonya, Fransa, Venezuela, İsviçre ve Lübnan’a da bal ihracatı yapıldı.

Kalyoncu, balın Doğu Karadeniz bölgesi için önemli bir ihraç ürünü olduğunu vurguladı. Bölgeden Ocak-Şubat aylarında 420.268 dolarlık bal ihracatı gerçekleştirildi.

Kalyoncu, bal ihracatının artmaya devam etmesini beklediklerini ve sektörün daha iyi noktalara geleceğine inandıklarını ifade etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.