Türkiye’de “Jet Hızında Ticaret”: Motokuryeler Akşam Mesailerine Devam Ediyor

Türkiye’de hızlı ticarette %99 artış! Teslimatlar için 126 milyar TL harcandı. Gece saatlerinde artan yoğunluk, motokuryelere akşam mesaisi getirdi.

Türkiye’de E-Ticaretin Görünümü: Hızlı Ticaretin Yükselişi

Ticaret Bakanlığı’nın “Türkiye’de E-Ticaretin Görünümü Raporu”, e-ticaret sektöründe yaşanan önemli gelişmeleri ortaya koyuyor. Son yıllarda, “hızlı ticaret” kavramı dikkatleri üzerine çekiyor.

Hızlı ticaret, siparişlerin saat veya daha kısa sürede teslim edilmesini kapsıyor. Türkiye’de 2015’ten itibaren yaygınlaşan bu ticaret modelinde teslimatlar çoğunlukla motosiklet veya bisiklet kullanan kuryeler tarafından gerçekleştiriliyor.

Hızlı ticaretin hacmi 2022 yılında 63,3 milyar TL olarak kaydedildi. Geçtiğimiz yıl, bu rakam %99,2’lik bir artışla 126,1 milyar TL’ye ulaştı. Ticari hacmin büyük bölümünü gıda ve süpermarketler, yemek siparişleri ve çiçekçilik sektörleri oluşturuyor. Giyim ve aksesuarlar, elektronik, anne ve bebek ürünleri, tıbbi malzemeler, kişisel bakım ve kozmetik sektörleri de hızlı ticarette öne çıkan alanlar arasında yer alıyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya, hızlı ticaretin en yoğun olduğu iller olarak sıralanıyor.

Hızlı ticaret hacminin sektörel dağılımına bakıldığında, geçtiğimiz yıl en büyük payı %58 ile yemek siparişleri alıyor. Bu sektörü %26 ile gıda ve süpermarketler, %12,5 ile platform aracılığıyla yapılan market alışverişleri takip ediyor. Çiçekçiliğin hızlı ticaret içindeki payı %2,6 iken diğer ürün grupları %0,9’luk bir paya sahip.

En Çok Sipariş Akşam Saatlerinde

Market alışverişlerinde hızlı ticaret yoluyla en çok talep gören ürünler çay, kahve, şekerleme, çikolata, bebek bezleri ve kuruyemiş oldu. Günlük hızlı ticaret işlem sayıları incelendiğinde, bayram ve uzun tatil dönüşlerinde siparişlerde artış gözlemlendi.

Çiçek hariç, sipariş yoğunluğu öğleden sonra ve akşam saatlerinde diğer zaman dilimlerine göre daha yüksek oldu. Hızlı ticaret yoluyla en fazla siparişin %40,8 ile 18:00-00:00 saat aralığında verildiği görüldü. Bu aralığı %38,19 ile 12:00-18:00 saatleri takip etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.