Türkiye-Irak Tarımsal İşbirliğinde Yeni Bir Bölüm

Türkiye-Irak hayvancılık, sulamada iş birliğiyle deneyim paylaşımına gidiyor. Bakan Yumaklı: “Bu paylaşım iki ülkeye de katkı sağlayacak.”

Türkiye-Irak Tarımsal İşbirliği Eylem Planı İmzalandı

Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyareti kapsamında iki ülke arasında tarımsal işbirliğine yönelik görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Kirişci, Irak Tarım Bakanı Abbas Jabr Al-Ali Al-Maliki ile “Türkiye-Irak Tarım Çalışma Grubu 2024-2025 Dönemi Eylem Planı”nı imzaladıklarını belirtti.

Eylem planı kapsamında, tarım ve ormancılık alanlarında tecrübe paylaşımı ve işbirliğinin yapılacağını vurgulayan Kirişci, “Bu paylaşımlar, her iki ülkeye de önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Kirişci, özellikle Türkiye’den Irak’a yumurta satışının başlatılması çalışmalarının hız kazanacağına dikkat çekerek, bu sektörde pazar kapasitesinin etkin kullanılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Eylem planı ile kanatlı eti ihracatının çeşitlendirilmesi, arıcılık ürünlerinde pazar kapasitesinin etkin kullanılması, tohum ticaretinin artırılması ve prosedürlerin azaltılması gibi adımların atılacağını aktaran Kirişci, şunları söyledi:

“Tohumculuk alanında teknik bilgi ve tecrübe paylaşımı ile saha ziyaretleri yapılacak. Tohum ticaretinin geliştirilmesi için işbirliğine gidilecek.”

Türkiye’den Irak’a damızlık sığır sperması, aşı ve veteriner ilacı ihracatının yapılacağını belirten Kirişci, bu ülkedeki hayvancılığın geliştirilmesi için çalışmaların yürütüleceğini ifade etti.

Kuraklığa dayanıklı bitki tür ve çeşitlerinin geliştirilmesi, kapalı devre sulama sistemleri, ormancılık ve çölleşmeyle mücadele, hayvancılık ve su ürünleri alanlarında da teknik işbirliği yapılacağını vurgulayan Kirişci, “Bu işbirlikleri, iki ülke arasındaki tarımsal ilişkilerin daha da güçlenmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.