Türkiye İhracatında Rekor: 82,9 Milyar Dolarlık Zirve

TİM Başkanı: Geçen ay ihracat 19,3 milyar $ ile %2,7 artışla 82,9 milyar $ oldu.

Nisan 2024 Dış Ticaret Rakamları Açıklandı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TİM Başkanı Mustafa Gültepe ve sektör temsilcileri, TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde Nisan 2024 dış ticaret rakamlarının açıklandığı basın toplantısına katıldı.

İhracatta %0,1 Artış

TİM Başkanı Gültepe, nisan ayında ihracatta geçen yılın aynı ayına göre %0,1 artış yaşandığını belirtti. Toplam 19,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini vurgulayan Gültepe, Ocak-Nisan döneminde ihracatın %2,7 arttığını ifade etti.

Hizmet İhracatı Tahmini 7,9 Milyar Dolar

Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (HİB) tahminlerine göre, nisan ayında yaklaşık 7,9 milyar dolarlık hizmet ihracatı beklendiği belirtildi. Gültepe, uzun bayram tatilinin ihracatta olumsuz etkisine dikkat çekti.

### İhracatta Önce Çıkan Sektörler

Nisan ayı ihracatında ilk sırada otomotiv sektörü yer aldı. Otomotiv sektörünü sırasıyla kimya, hazır giyim, çelik ve elektrik-elektronik sektörleri takip etti.

İhracatı En Çok Artıran İller

Firmaların kanuni merkezlerine göre, nisan ayında 51 il ihracatını artırdı. En çok ihracat yapan iller sırasıyla İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara oldu. Giresun, 50,1 milyon dolarlık ihracatla tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi.

Coğrafi Bölgelere Göre İhracat

Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinde sırasıyla %13,6 ve %10’luk ihracat artışı kaydedildi.

Yeni İhracatçı Firmalar

Nisan ayında 1068 firma ilk kez ihracat yaptı. Bu firmalar, toplamda 82,1 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi.

Birim İhracat Değeri

Birim ihracat değeri %13,8 düşüşle 1,34 dolar olarak kaydedildi.

İhracat Pazarları

Almanya, ABD, Birleşik Krallık, İtalya ve Irak, nisan ayında en çok ihracat yapılan ülkeler oldu.

İhracat Talep Endeksi’nde İyileşme

TİM Başkanı Gültepe, TİM İhracat Pazar Monitörü’nün verilerine göre İhracat Talep Endeksi’nde kısmi bir iyileşme gözlemlendiğini belirtti. Ancak Pazar Dayanıklılık Endeksi’nin jeopolitik gerilimler ve para politikalarındaki gecikmeler nedeniyle düşük seviyelerde seyrettiğini vurguladı.

İhracatçıların Finansman Kaygıları

Gültepe, ihracatçıların en önemli gündem maddelerinin başında uygun koşullarda finansmana erişimin geldiğini söyledi. Bu konuda Eximbank, İGE A.Ş ve özel bankalar ile bir araya geldiklerini belirtti.

2028 İhracat Hedefleri

Orta Vadeli Plan’a göre, 2024 yılında 267 milyar dolarlık ihracat ve 110 milyar doların üzerinde hizmet ihracatı hedefleniyor. 2028 yılına kadar ise mal ihracatında 375 milyar dolar ve hizmet ihracatında 200 milyar dolar hedefleniyor.

Rekabetçilik Kaybının Önlenmesi

Gültepe, özellikle emek yoğun sektörlerin rekabetçiliğini kaybettiğine dikkat çekerek, bu gidişatın önlenmesi için destek ve politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Dövizin Girdi Maliyetlerine Paralel Artması Talebi

Gültepe, döviz kurunun girdi maliyetlerine paralel artmasının önemine değinerek, aksi takdirde rakip ülkelerle rekabetin zorlaşacağını belirtti.

İhracatı Artırmak İçin Çabalar

TİM Başkanı, ihracatı artırmak için uzak yakın demeden pazar arayışına devam ettiklerini söyledi. Son 4 ayda 36 ülkeye ticaret, 6 ülkeye alım heyetleri gönderildiğini ve birlikler ile birlikte 123 fuara katıldıklarını bildirdi.

Acil Desteğin Önemi

Gültepe, küresel rekabet yarışında geride kalmamak için acil desteğe ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Yüksek girdi maliyetleri nedeniyle Türkiye’nin birçok kalemde Avrupa’dan daha pahalı hale geldiğini, bu durumun devam etmesi halinde daha da pahalı hale gelineceğini belirtti.

İhracatçı Beklentilerinin Karşılanması

Gültepe, ekonomi yönetiminin ihracatçıların beklentilerine kulak vermesi gerektiğini ve her zamankinden daha fazla yanlarında yer almasını umduklarını dile getirdi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.