Türkiye İhracatı Ocak-Şubat’ta 59 İlde Yükselişe Geçti

16 il, ocak-şubatta 500 milyon $’ın üstü ihracat yaparken, 59 ilde ihracat yükseldi.

Türkiye İhracatta Büyüme Göstermeye Devam Ediyor

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye ekonomisi son 14 çeyrektir büyüme trendi içinde seyrediyor. Bu yılın ilk çeyreğine ait Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve ihracat verileri, büyümenin devam ettiğini gösteriyor.

İhracattaki yükseliş ve ithalattaki azalma, net ihracatın bu yılın ilk çeyreğinde büyümeye olumlu katkı sağlayacağını öngörüyor. Açıklamaya göre, ihracat ocak-şubat döneminde %8,5 artışla 41 milyar 77 milyon dolara ulaştı.

Açıklamada, bu dönemde 16 ilin 500 milyon doların üzerinde ihracat yaptığı ve 59 ilde ihracatın arttığı belirtildi. Yerel kalkınmaya katkıda bulunan illerdeki ihracat artışları, üretim, yatırım ve istihdam kapasitelerini güçlendiriyor.

En Fazla İhracat Artışı Gaziantep’te

“Faaliyet İllerine Göre İhracat Verileri” kapsamında, yıl başından itibaren illerin ihracat performansına ilişkin veriler açıklandı:

  • İstanbul, %0,3 düşüşle 4 milyar 294 milyon dolarla ilk sırada yer aldı.
  • Kocaeli, %11,8 artış ve 2 milyar 597 milyon dolarla ikinci sırada.
  • İzmir, %8 artış ve 2 milyar 55 milyon dolar ihracatla üçüncü sırada.
  • Bursa, %11,2 artış ve 1 milyar 545 milyon dolar ihracatla dördüncü sırada.
  • Tekirdağ, %1 artış ve 981 milyon dolar ihracatla beşinci sırada.

Şubatta, geçen yılın aynı ayına göre Gaziantep 370 milyon dolarla en yüksek ihracat artışını gerçekleştirdi. Hatay 277 milyon dolarla ikinci, Kocaeli 274 milyon dolarla üçüncü, Mersin 197 milyon dolarla dördüncü, Bursa ise 155 milyon dolarla beşinci sırada yer aldı.

İhracat, Deprem Öncesi Dönemin Üzerine Çıktı

Açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı 11 ilde şubatta ihracatın %77,2 arttığı bildirildi. Bu illerin ihracatı, depremden önceki yıl olan şubat 2022’ye göre de %3,2 büyüdü.

  • Kahramanmaraş: %130,9 ihracat artışı
  • Hatay: %127,5 ihracat artışı
  • Osmaniye: %111,1 ihracat artışı

Hatay, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya illerinin şubattaki performansı, deprem öncesi yıl olan şubat 2022’nin değerlerini aştı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.