Türkiye, Hurma İthalatında 5 Yılda 261 Milyon Dolar Harcadı

Türkiye, 2019-2023’te ithal ettiği hurmalara 261 milyon dolar harcadı.

Hurma: Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi

Ramazan ayı yaklaşırken, sofraların değişmez lezzeti hurma, market raflarında yerini alıyor. Kudüs, Medine, Bağdat, İran, Acve, Sukkari gibi çok sayıda çeşidi bulunan hurma, bakır, magnezyum, selenyum ve manganez yönünden zengin bir meyvedir.

Genellikle Ramazan ayında daha yoğun tüketilen hurma, yılın geri kalanında da bulunmaktadır.

Türkiye’nin Hurma İthalatı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülkemiz 2022 yılında 44 bin 486 ton hurma ithal etmiştir. Bu ithalat için 51 milyon 693 bin dolar ödenmiştir.

Son beş yılda, Türkiye toplam 260 milyon 971 bin dolarlık hurma ithalatı gerçekleştirmiştir.

Türkiye’nin en çok hurma ithal ettiği ülke Filistin’dir. Geçen yıl Filistin’den 15 milyon 657 bin dolarlık hurma ithal edilmiştir. Filistin’i Suudi Arabistan, İran ve Mısır takip etmektedir.

Türkiye’nin Hurma İhracatı

Türkiye, hurma ithalatının yanı sıra ihracat da gerçekleştirmektedir. Son beş yılda, ülkemiz toplam 92 milyon 142 bin dolarlık hurma ihracatı yapmıştır.

Geçen yıl Türkiye’nin hurma ihracatı %20,34 artışla 23 milyon 610 bin dolara yükselmiştir.

Türkiye, Birleşik Krallık, ABD ve Avustralya olmak üzere 29 ülkeye hurma ihracatı yapmaktadır.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.