Türkiye-Çin Enerji Dönüşümü İşbirliği için Mutabakat Zaptı’nı İmzaladı

Türkiye-Çin Enerji Dönüşümü Mutabakatı İmzalandı

Türkiye ve Çin Enerji Alanında İşbirliğini Güçlendiriyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çin’in başkenti Pekin’e gerçekleştirdiği ziyarette enerji alanındaki işbirliği olanaklarını ele aldı.

Kritik Madenler ve Yenilenebilir Enerji

Bakan Bayraktar, Çin Tabii Kaynaklar Bakanı Vang Guanghua ve Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Cang Cienhua ile görüştü. Görüşmede Türkiye ve Çin arasındaki doğal kaynaklar ve madencilik alanlarında işbirliği masaya yatırıldı. Kritik mineraller ve nadir toprak elementleri konusundaki potansiyel işbirlikleri değerlendirildi.

Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Cang ile yapılan görüşmede ise nükleer enerji ve yenilenebilir enerji alanlarındaki işbirliği fırsatları ele alındı. Görüşmenin sonunda, “Enerji Dönüşümü Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzalandı. Bu mutabakat, somut projelerin hızla hayata geçirilmesini hedefliyor.

Çin’in Önde Gelen Enerji Şirketleriyle Görüşmeler

Bakan Bayraktar ayrıca Pekin’de Çin’in önde gelen enerji firmalarının yetkilileri ile bir araya geldi. Bu görüşmelerde, kritik mineraller konusundaki işbirliği, nükleer enerji projeleri ve enerji depolama alanındaki fırsatlar ele alındı.

Nükleer Enerji İşbirliği

Bayraktar, SPIC yetkilileriyle nükleer enerji işbirliğindeki sonraki adımları görüştü. Türkiye’nin 2050 yılına kadar 20.000 megavatlık nükleer enerji kurulu gücüne ulaşmayı hedeflediğini vurguladı. SPIC ile Trakya’da yapılması planlanan nükleer santral projesi hakkında da görüşmeler gerçekleştirildi.

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin küçük modüler reaktörlere de ihtiyacı olduğunu belirterek, bu konuda Çinli şirketlerle temas halinde olduklarını ifade etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.