TÜRKİYE-AVUSTRALYA TİCARETİ KANATLANDI: THY’nin Melbourne Uçuşları, İşlem Hacimlerini Havaya Kaldırdı

THY’nin Melbourne uçuşu, Avustralyalı ve Türk iş insanları için yeni fırsatlar yaratıyor.

THY Avustralya’nın Melbourne Şehrine Sefer Başlattı

Dünyanın en çok ülkeye uçan hava yolu şirketi THY, İstanbul Havalimanı’ndan Singapur aktarmalı olarak Avustralya’nın Melbourne şehrine seferlere başlamıştır.

Bu seferlerin her iki ülkenin turizm, yatırım ve ticaret hacimlerine katkı sağlaması beklenmektedir. THY, Melbourne Havalimanı’na uçan halihazırda tek Avrupalı şirket olarak öne çıkmaktadır.

Victoria Eyaleti ve Melbourne Havalimanı tarafından desteklenen yeni rota ile THY, Victoria’nın en büyük ticaret merkezlerinden birine uçuş gerçekleştirerek Türkiye’yi Avustralya’nın en büyük Türk kökenli topluluğuna ve en hızlı büyüyen eyaletine bağlayacaktır.

THY’nin yeni uçuşları, Melbourne’ün İstanbul üzerinden Avrupa, Orta Doğu, Balkan ve Afrika pazarlarına erişimini artırarak turizm, uluslararası eğitim, iş ve ticaret potansiyeline katkı sağlayacaktır.

THY, birkaç yıl içinde İstanbul-Melbourne seferini aktarmasız gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip yeni uçak alımlarıyla Melbourne ve ülkedeki diğer potansiyel şehirlere de direkt uçuş düzenlemeyi hedeflemektedir.

İki Ülke Arasında Ticari İşbirliği

Avustralya’nın İstanbul Başkonsolosu Tony Huber, Türkiye ile Avustralya arasındaki ikili ticaret hacminin 2,1 milyar dolar civarında olduğunu belirtti. Huber, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ve yatırımların büyümesi için önemli fırsatlar olduğunu vurguladı.

Huber, Türkiye ve Avustralya ekonomilerinin birbirini tamamladığını, iki ülkenin yeni işbirliği alanları yaratmaya istekli olduğunu ifade etti.

İnsan Bağları ve Ekonomik Faaliyetlerin Artması

Huber, Türkiye ve Avustralya arasındaki en büyük gücün halk bağları olduğunu söyledi. Avustralya’da 100 ila 200 bin arasında Türk yaşadığını ve bu kişilerin aileleri aracılığıyla iş bağlantıları kurduğunu belirtti.

Huber, THY’nin Melbourne uçuşunun, ulaşım bağlantılarını kullanarak yeni iş ilişkileri kuracak iş insanlarına kolaylık sağlayacağını ve iki ülke arasındaki yatırımlarda artışa yol açacağını ifade etti.

Hava Hizmetlerinin Rekabetçiliği ve Tarihi Bağlar

Uçuş süresinin kısalmasıyla hava hizmetlerinin daha rekabetçi olacağını belirten Huber, Türkiye ile Avustralya arasındaki seyahat fiyatlarının yüzde 15 ila 20 arasında düşebileceğini söyledi.

Huber, Türkiye ve Avustralya’nın uzun yıllara dayanan tarihi bağları olduğuna, Anzak bağlarının iki ülke arasındaki köprü görevi gördüğüne dikkat çekti. THY’nin uçuşuyla birlikte, Türkiye’yi ziyaret etmek ve Çanakkale Savaşları’nın yıl dönümünde hayatını kaybedenleri anmak isteyenlerin sayısının artacağını ifade etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.