Türkiye Avrupa’da Yatırımda Zirveye Tırmanıyor

Türkiye, Avrupa’da doğrudan yatırımda 4. sırada yer alarak %17’lik bir artışla Almanya’yı geride bıraktı.

EY: Avrupa’da Yabancı Yatırımlar Düştü

Denetim ve danışmanlık firması EY, Avrupa’da yabancı yatırımlara ilişkin raporunu yayınladı. Rapora göre, 2023’te Avrupa genelinde yabancı yatırımcıların açıklanan toplam yatırım projesi sayısı bir önceki yıla göre %4 azalarak 5.694’e geriledi.

Avrupa genelindeki yatırım faaliyetlerinin, Kovid-19 salgını öncesi 2019 yılına kıyasla %11, rekor yıl olan 2017’ye göre de %14 oranında daha düşük olduğu kaydedildi.

Fransa, yatırım projesi sayısında %5 azalışla 1.194’e gerilemesine rağmen Avrupa sıralamasında liderliğini korudu. Avrupa’da 2. sırada yer alan İngiltere’de proje sayısı %6 artışla 985’e yükseldi.

Rapora göre, yabancı yatırımcılar geçen yıl Almanya’daki faaliyetlerini önemli ölçüde azalttı. Yabancı şirketler tarafından Almanya’da açıklanan yatırım projelerinin sayısı 2023’te bir önceki yıla göre %12 azalarak 733’e geriledi. Söz konusu yatırımlar, 2013’ten beri en düşük seviyeye geriledi ve art arda düşüşünü 6. yıla taşıdı.

Türkiye, İspanya’yı Geçti

Yabancı şirketler tarafından Türkiye’de açıklanan yatırım projelerinin sayısı, 2023’te bir önceki yıla göre %17 artarken, Avrupa’daki sıralamada İspanya’yı geçen Türkiye, Almanya’nın ardından 4. sıraya yükseldi. Türkiye, 2022’de 321 projeyle 5. sırada yer almıştı.

Raporda, “Büyük Avrupa merkezleri arasında Türkiye ve İsviçre, geçen yıl özellikle dinamik bir gelişme gösterdi. Türkiye, yatırımlarda %17 artış kaydederek sıralamada Almanya’nın ardından 4. sıraya yükselirken, İsviçre yatırımlardaki %53’lük artış sayesinde 12. sıraya tırmandı.” yorumu yer aldı.

ABD Şirketleri Aktif

Avrupa’daki yatırım projelerinin sayısı geçen yıl %15 azalmasına karşın, ABD’li şirketler kıtada en önemli yabancı yatırımcılar oldu. ABD’li şirketlerin Almanya’daki yatırımlarının bir önceki yıla göre %22 azalması dikkat çekti. Çinli şirketler, ABD şirketlerinden sonra Almanya’daki en önemli ikinci yatırımcı grubu oldu.

EY Almanya Üst Yöneticisi Henrik Ahlers, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Almanya’daki yabancı yatırım projelerinin sayısının sürekli düşmesini çok endişe verici bulduğunu belirterek, “Bu bir alarm sinyali. Almanya geride kalıyor, Avrupa’nın diğer bölgeleri çok daha dinamik bir şekilde gelişiyor.” ifadelerini kullandı.

2017’den bu yana Almanya’daki yatırım projelerinin sayısının %35 azaldığını bildiren Ahlers, “Aynı dönemde İngiltere’de bu oran %18 düşerken, Fransa’da %20 arttı. Brexit’in en büyük kazananı Fransa oldu. Almanya ise İngiltere’den bile daha fazla yatırım kaybetti.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni yerlerin ve yeni istihdamın oluşturulmasına yol açan yatırım projelerini kapsayan EY’nin raporu, portföy, birleşme ve satın alma yatırımlarını kapsamıyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.