Türkiye-Arap İş Forumu’nda Yatırımların Kapıları Aralanıyor

TÜRAP, Arap yatırımcıları gayrimenkulden tarıma ve sanayiye yönlendirmeyi hedefliyor.

Türk-Arap Ekonomik İşbirliği Zirvesi ve Fuara Hazırlıklar

Türkiye-Arap İş Adamları Derneği (TÜRK-ARİB) ve Turabexpo Fuarcılık işbirliğiyle, 5-6 Haziran tarihlerinde İstanbul’da eş zamanlı olarak Türk-Arap Ekonomi Zirvesi, 10. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı ve 8. Türk-Arap Tarım ve Tarım Teknolojileri Fuarı düzenlenecek.

Etkinlik hakkında bilgiler veren TÜRK-ARİB Başkanı Sabuhi Attar, şunları söyledi:

“Zirve ve fuarlar kapsamında Arap ülkelerinden yaklaşık 1.000 iş adamını ağırlayacağız. Bu etkinliklerin ikili işbirliklerini ve ortak yatırımları canlandıracağına inanıyoruz.”

Attar, Türkiye’nin Arap coğrafyasına yaptığı ihracatın artışını sürdürdüğüne dikkat çekti:

“Güzel rakamlara ulaştık. Baharat Yolu’nun önemi arttı. Cumhurbaşkanımız da bu konuda toplantılar yaptı. Biz de bu proje kapsamında çalışmalar yürütüyoruz. Türk ve Arap firmalarını bir araya getirerek yatırım ve projeleri masaya yatırıyoruz.”

Attar, gıda ürün ve teknolojilerinin Arap ülkeleri için önemine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Arap ülkelerinin ihtiyaç duyduğu makineler Türkiye’de üretiliyor. Bu nedenle gıda teknolojisi buluşması çok önemli. Arap ülkelerinin sanayileşmesini ve kalkınmasını destekliyoruz.”

Attar, daha önce Arap iş insanlarının Türkiye’de ağırlıklı olarak gayrimenkule yatırım yaptığını belirterek, hedeflerinin bu yatırımları sanayi ve tarıma yönlendirmek olduğunu ifade etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.