Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı Özyeğin: New York’taki Türkiye Yatırım Konferansı’nda Olumlu Görüşmeler

DEİK TAİK Başkanı Özyeğin, Yatırım Konferansı’na ABD’nin en büyük fon yöneticilerinin ilgi gösterdiğini söyledi.

Türkiye Yatırım Konferansı’nda Bakan Şimşek Yatırımcılarla Buluştu

22 Nisan’da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TAİK) ve Citi’nin işbirliğiyle düzenlenen 14. Türkiye Yatırım Konferansı’nda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Amerikalı fon yöneticileri ve kredi derecelendirme kuruluşlarının üst düzey temsilcileriyle görüştü.

Bakan Şimşek, Ekonomik Programı Yatırımcılara Anlattı

TAİK Başkanı Murat Özyeğin, yaptığı açıklamada, Bakan Şimşek’in yatırımcılara yürütülen ekonomik programın bileşenlerini detaylı olarak aktardığını belirtti. Konferansa geniş bir yatırımcı kitlesinin katıldığını ifade eden Özyeğin, “Toplantı odasını genişletmek zorunda kaldık. Bakanımızla verimli bir gün geçirdik. ABD’nin en büyük fonlarının yöneticileri toplantıdaydı. Yüz milyarlarca dolar, hatta 1 trilyon doların üzerinde fon büyüklüğü muhtemelen oradaydı” dedi.

Enerji, Altyapı ve Savunma Sanayine Odaklanan Amerika Türkiye Konferansı

Özyeğin, 39.su düzenlenecek olan Amerika Türkiye Konferansı’nın bu yıl ana temalarının enerji, altyapı ve savunma sanayi olduğunu ifade ederek, konferansın 5 yıl sonra yeniden yüz yüze yapılacak olmasından heyecan duyduklarını belirtti.

ATC’de iki ülkenin özel sektörü ve bakanlar arasında önemli temaslar beklediklerini söyleyen Özyeğin, “Üye tabanımızda da büyük ilgi oluştu. Çok güçlü bir ATC’yi Mayıs ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın Washington ziyareti çerçevesinde yapmayı planlıyoruz” dedi.

Reformlar İçin Değerli Bir Fırsat

Özyeğin, gelecek dört yıldaki seçimsiz dönemde Türkiye’nin önünde kıymetli bir fırsat olduğunu vurgulayarak, “Türkiye para politikasında önemli adımlar attı. Bununla birlikte farklı reformlar yapmak için de büyük bir fırsat var. Bu sürecin sonunda Türkiye’nin sürdürülebilir ve öngörülebilir bir kalkınma modeline kavuşacağını düşünüyoruz. Yatırımcılar da bu reformlara Türkiye’nin çok hazır olduğu ve bunun için iyi bir iklim olduğu görüşlerini paylaştılar” dedi.

ABD ile 100 Milyar Dolarlık Ticaret Hedefi

TAİK’in altı ana grubundan birinin ABD ile 100 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşma konusunda çalıştığını belirten Özyeğin, “100 milyar dolar bugünkü 32 milyar dolara göre yüksek. Bu hedefi 50 milyar dolar, 75 milyar dolar ve 100 milyar dolar olarak aşamalandırarak çalışıyoruz. Sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız. ABD ile Türkiye’nin ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmak için çalışacağız” dedi.

Türkiye’ye Büyük Teveccüh

Citibank Türkiye Genel Müdürü Emre Karter, konferansın çok iyi geçtiğini ve kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmeleri sonucunda Türkiye’ye gösterilen büyük bir teveccüh olduğunu belirtti. Karter, “Önümüzdeki günlerde iyileşen makro değerler ve enflasyonun düşüş süreciyle yabancı yatırımcı ilgisinin artacağını düşünüyoruz” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.