Türk ve Rus Biliminsanları Gıda Felaketine Çare Arıyor

Gıda krizi için Gaziantep ve Kuzey Kafkas üniversiteleri güç birliği yapıyor.

Gaziantep Üniversitesi ve Kuzey Kafkas Federal Devlet Üniversitesi, Gıda Krizine Çözüm İçin İşbirliğine Gitti

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ve Kuzey Kafkas Federal Devlet Üniversitesi Rektörü Dimitri Bespalov, gıda krizine çözüm bulmak amacıyla Gaziantep Üniversitesi yerleşkesinde bir araya geldi.

Türkiye ve Rusya’nın Üniversiteleri İşbirliği Yapacak

Dünya ekonomisindeki dalgalanmalar, küresel ısınma ve bölgesel çatışmaların tetiklediği gıda krizine çözüm bulmak için Türkiye ve Rusya’nın iki üniversitesi arasında protokol imzalandı. İmzalanan protokolle birlikte iki üniversitenin gıda araştırma kurumları, gıda krizine çözüm aramak ve yeni projeler geliştirmek için ortak çalışmalar yürütecek.

Küresel Gıda Krizi Bir Temel Sorun

GAÜN Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, küresel gıda krizinin sadece Türkiye’yi değil, dünyanın birçok ülkesini etkileyen temel bir sorun olduğunu vurguladı. Daha önce gıda krizinin sık yaşanmadığını belirten Bayram, “Son yıllarda her iki yılda bir gıda kriziyle karşı karşıya kalıyoruz. Bu noktada bilim insanları gıda konusunda neler yapabilir, gıda mühendisleri ve gıda alanındaki uzmanlar bu sorunlara nasıl çözüm bulabilir diye çalışmalarını hızlandırdılar. Özellikle son 5 yılda teknik anlamda pek çok bilimsel faaliyet yürütüldü, enstitüler, araştırma kurumları ve üniversiteler gıda krizine çözüm bulmak için araştırmalarını sürdürüyor. Gıda krizi tek başına çözülebilecek bir konu değil, uluslararası işbirliği ve bilim insanlarının ortak çalışmasıyla üstesinden gelinebilir” dedi.

Türkiye Gıda Konusunda Norm Belirleyici Bir Ülke

Gaziantep Üniversitesi’nin gıda konusunda politika belirleyici ülkelerden biri olduğunu ifade eden Bayram, şunları söyledi: “Türkiye, jeopolitik konumu nedeniyle gıda konusunda normları belirleyen bir ülke haline geldi. Bu işin ekonomik, ticari, üretim ve araştırma yönleri var. Biz özellikle üniversitemiz odaklı olarak Türkiye’yi ve kendi üniversitemizi gıda araştırmaları konusunda bir merkez haline getirmek istiyoruz.”

Kuzey Kafkas Federal Devlet Üniversitesi ile Protokol

GAÜN Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Coşkun Dalgıç, dünya gıda krizinin aşılması için Kuzey Kafkas Federal Devlet Üniversitesi akademisyenleriyle bir protokol imzaladıklarını söyledi. Dalgıç, gıda krizinin giderek arttığını belirterek, “Gıda konusundaki kriz gün geçtikçe artıyor ve küresel bir boyuta ulaşıyor. Hammaddenin daha sağlıklı bir şekilde işlenmesi ve bu süreçte yeni teknolojilerin kullanılması zorunlu hale geliyor. Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü olarak bu çalışmalara öncelik veriyoruz ve bu kapsamda dünyanın çeşitli ülkelerindeki gıda mühendisliği bölümleriyle işbirliğimizi geliştiriyoruz. Son olarak imzaladığımız protokol kapsamında gıda krizine yardımcı olabilecek bazı araştırmalar yürütüyoruz” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.