Türk Şirketi’nin “İngiltere’nin En İyi Akıllı Baston Üreticisi” Ödülüyle Taçlandırılması

Türkiye’nin WeWALK’u, 60+ ülkeye akıllı bastonlarıyla görme sorununa çözüm getirerek İngiltere Kraliyet İnovasyon Ödülü’nü kazandı.

Engelliler Haftası: Türk Girişimcilerden Engelli Vatandaşlar İçin Teknolojik Çözümler

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası, engelli vatandaşların karşılaştığı zorluklara çözüm bulmayı ve toplumda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Türk girişimciler de engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak üzere teknolojik çözümler geliştiriyor. Bu girişimcilerden biri olan WeWALK’un kurucu ortağı Kürşat Ceylan, görme engelliler için geliştirdikleri akıllı bastona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ceylan, Türkiye merkezli ve yurt dışında Londra ve New York ofisleri bulunan WeWALK’un, görme engellilerin sosyal hayata tam ve eşit katılımını sağlamak amacıyla teknolojik ürünler geliştirdiğini belirtti.

Görme engellilerin hayatını değiştirmeyi hedefleyen WeWALK, patentli akıllı baston teknolojisini dünya çapında 60’tan fazla ülkeye ihraç etti. Almanya, Avustralya ve ABD gibi ülkelerde devlet desteğiyle görme engellilere ücretsiz olarak verilen akıllı baston, Ceylan’ın açıklamasına göre İngiltere Kraliyet İnovasyon Ödülü’ne de layık görüldü.

WeWALK’un akıllı bastonunun yeni sürümünde yer alan sesli asistan sayesinde görme engelliler daha güvenli ve bağımsız hareket edebiliyor. Akıllı baston, gelişmiş teknolojisiyle daha hassas engel algılama sağlıyor. Yolda yürürken navigasyon desteği sunan baston, restoranlar, mağazalar ve toplu taşıma araçları hakkında bilgi verebiliyor.

Ceylan, “Yapay zeka artık görme engellilerin parmaklarının ucunda” diyerek, bastonun sihirli değnek gibi kullanılabildiğini vurguladı.

Türk girişimcilerinin engelli vatandaşlar için geliştirdiği bu yenilikçi teknolojik çözümler, toplumda farkındalık yaratmaya ve engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmaya katkı sağlıyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.