Türk İş Dünyası, Güney Afrika ile İş Birliği Köprüleri Kurdu

DEİK’in Afrika zirvesi, Güney Afrikalı liderleri iş dünyasıyla buluşturarak ekonomik bağları güçlendirdi.

DEİK Heyeti Güney Afrika’da Yoğun Görüşmeler Gerçekleştirdi

DEİK’in önderliğindeki Türk iş dünyası temsilcileri, Güney Afrika’da üst düzey yetkililer ve iş insanlarıyla bir dizi görüşme gerçekleştirdi. Johannesburg, Pretorya ve Cape Town’da yapılan ziyaretler kapsamında, heyet Güney Afrika’nın önde gelen isimleriyle bir araya geldi.

Cape Town’da düzenlenen bir etkinlikte Güney Afrika Hint-Afro İş Birliği (SAIBA) ile ortaklaşa bir yemek gerçekleştirildi. Etkinliğe Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanı Ebrahim Patel de katıldı.

Güçlü Ticaret Bağları

Bakan Patel konuşmasında, Türkiye ve Güney Afrika arasında sağlam ticaret bağlarının bulunduğuna vurgu yaptı. Bu bağların imalat, madencilik, tarım, otomotiv ve ev tekstili sektörleri ağırlıklı olduğunu ifade etti.

Patel, Güney Afrika’nın 1994’ten bu yana ırkçı apartheid rejimini geride bırakarak sömürgecilik mirasını yıktığını dile getirdi. Bugün Güney Afrika vatandaşlarının her kesimden çeşitli sektörlerde başarılı faaliyetler yürüttüğünü vurguladı.

İş Birliği İsteği

Patel, Türkiye ile ticari bağları daha da güçlendirmek istediklerini ifade ederek, “Güney Afrika’da daha fazla Türk ürününe yer vermek istiyoruz. Aynı şekilde Türkiye’de de daha fazla Güney Afrika ürününün bulunmasını arzu ediyoruz” dedi.

Memnun edici İrtibatlar

Türkiye’nin Cape Town Başkonsolosu Sinan Yeşildağ, DEİK heyetinin Kovid-19 salgını sonrası Cape Town’a düzenlenen en büyük ve kapsamlı heyet olduğunu belirtti. Yeşildağ, “Heyetimiz, Güney Afrika iş dünyasıyla bir araya gelme fırsatı buldu. Etkinliğimize Ebrahim Patel’in katılımı bizim için ayrı bir onur kaynağıydı. Heyet üyelerimiz verimli bir akşam geçirdi ve kurdukları irtibatlardan oldukça memnun kaldı” dedi.

Verimli Ziyaret

Türk heyetine başkanlık eden DEİK Türkiye-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı Abubekir Salim, ziyaret öncesi Türkiye’nin Filistin konusunda gösterdiği güçlü duruşu destekleme kararı aldıklarını bildirdi.

Salim, Güney Afrika’daki görüşmelerin amacının ikili ilişkileri geliştirmek olduğunu belirterek, “Türkiye, Güney Afrika’nın yaptığı duruşu takdir ediyor” ifadelerini kullandı.

Güney Afrika ziyaretinin beklediklerinden çok daha verimli geçtiğini vurgulayan Salim, Siyahi İş Konseyi (BBC), SAIBA, Johannesburg Ticaret Odası ve Cape Town Ticaret Odası gibi kuruluşlarla görüşme fırsatı bulduklarını söyledi.

Salim ayrıca, “Pek çok katılımcımız yeni iş bağlantılar kurdu ve ticaret ile yatırım fırsatları planladı. Güney Afrika’nın önde gelen bankalarıyla görüşerek yatırım fırsatlarını değerlendirdik. Herkes Güney Afrikalı iş insanlarıyla tanışma imkanı buldu ve önemli iş olanakları oluştu. Dört günlük ziyaretimiz şimdiye kadar beklediğimizden çok daha iyi geçti” dedi.

Patel’in kendilerini ağırlamasından duydukları memnuniyeti dile getiren Salim, Patel’in Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için çalışacaklarını söylediğini belirtti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.