Türk Boğazları’nda Ücretlere Zam: Uğraksız Gemi Geçiş Ücretleri Yükselecek

Boğaz geçiş ücreti 1 Temmuz’da “altın frank” yerine 5,07 dolar olacak.

Türk Boğazları Geçiş Ücretlerine Güncelleme

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazları geçiş ücretlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

39 yılın ardından ilk kez 7 Ekim 2022’de boğaz geçiş ücretlerine zam yapıldığını belirten Uraloğlu, “1 Temmuz’da Türk Boğazları’ndan uğraksız geçen gemilerden alınan ücretlerde bir güncelleme daha gerçekleştirilecek” dedi.

2024 Temmuz’undan itibaren Denizcilik Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ilgili kurumlarla yapılan çalışmalar sonucunda Cumhurbaşkanı’nın kararıyla boğaz geçiş ücretlerinde yeni bir güncelleme yapılacağını ifade eden Uraloğlu, “1 Temmuz 2023’te bu ücreti 4,42 dolara çıkarmıştık. Bu yıl ise boğazlardan uğraksız geçiş yapan gemilerin ‘altın frank’ üzerinden tespit edilen ücretleri 5,07 dolar olacak” açıklamasında bulundu.

Uraloğlu, boğaz geçiş ücretlerinin bundan sonra her yıl 1 Temmuz’da güncelleneceğini bildirdi.

Montrö Sözleşmesi uyarınca, Türk Boğazları’ndan uğraksız geçen gemilerden sağlık denetimi, fener ve tahlisiye hizmeti olmak üzere üç kalem üzerinden ücret alındığını hatırlatan Uraloğlu, “Ücretlerin hesaplanmasında gemilerin net tonajı (NRT) baz alınmakta, birim olarak da altının ons fiyatına endeksli olan ‘altın frank’ esas alınmaktadır” diye konuştu.

“10 bin net tonajlı bir gemiyi düşündüğümüzde, bu gemi 2022’deki ilk güncellemeden önce fener, tahlisiye ve sağlık hizmetleri kalemleri için toplam 3 bin 240 dolar ücret ödüyordu. 1 Temmuz 2024 sonrasında ise bu gemi toplam 20 bin 370 dolar ücret ödeyecek. Yani yaptığımız güncellemelerle ücretleri 2022 öncesine göre 6,3 katına çıkarmış olacağız. Bu sayede döviz girişimiz artacak” değerlendirmesinde bulundu.

Uraloğlu, tahsil edilen ücretlerle Türk Boğazları’nda deniz emniyeti, güvenliği ve çevre korumasını artırmak için gerekli altyapı ve trafik izleme sistemlerinin geliştirildiğine dikkat çekti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.