“Türk Bitki Çayları Turquality Projesiyle Uluslararası Arenada Parlayacak”

Ege Mobilya, Türk bitki çaylarının tanıtımına odaklanarak kekik, adaçayı, defne gibi ürünlerde ihracatı artırmayı hedefliyor.

Türk Baharat İhracatı Yükselişte

Türkiye, kekik ve defne üretiminde ve ihracatında dünya lideri konumundayken, baharat ihracatı da artış trendi gösteriyor.

Ege Bölgesi Baharat İhracatında Önde

2023 yılında Türk baharat sektörü ihracatı %10 artarak 186 milyon dolara ulaştı. Ege Bölgesi bu ihracatın %64’ünü karşıladı.

Turquality Programıyla Türk Bitki Çaylarının Tanıtımı

Baharat ihracatçıları, hedef pazarlarda büyümeyi hedefleyerek Turquality programı desteğiyle Türk bitki çaylarını tanıtmaya yönelik bir proje başlattı.

Türk Gıda Ürünlerinin ABD’de Tanıtımı

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Gürle, Turquality projesinin altı yıldır Türk gıda ürünlerinin ABD pazarındaki bilinirliğini ve ihracatını artırmayı amaçladığını belirtti.

İkinci Turquality Projesi Hazırlık Aşaması

Gürle, sektörün ikinci markalaşma ve tanıtım projesi çalışmalarına başladığını belirterek, şunları aktardı:

“Turkish Herbal Tea” Turquality Projesi

“Birliğimiz ve Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ortaklığında yürütülecek “Turkish Herbal Tea” adlı Turquality projemiz Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu proje, 2023-2026 yılları arasında kekik, adaçayı, defne, biberiye ve meyan kökü gibi desteklenen ürünleri tanıtarak ihracat büyümesi hedeflemektedir. ABD ve Almanya başta olmak üzere hedef pazarlarda Türk tıbbi ve aromatik bitkilerinin bitki çayı olarak tanıtımını yapmayı planlıyoruz.”

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.