Türk-Amerikan İş Birliğine Destek: 39. Konferans Resepsiyonu

DEİK-TAİK, ABD Ticaret Odası ve ATBR’nin 39. Amerikan-Türk Konferansı’nın resepsiyonu düzenlendi.

Türkiye-ABD İş Dünyası Resepsiyonunda İlişkilerin Güçlendirilmesi Tartışıldı

ABD’nin Washington kentindeki Türkiye Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyona, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal başta olmak üzere iş dünyası temsilcileri katıldı.

İkili Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesine Önem Veriliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, konuşmasında Türkiye ve ABD hükümetlerinin ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiklerini belirtti. Bolat, iş dünyasının mevcut fırsatlardan yararlanmaya istekli olduğunu vurguladı.

ABD ile 100 Milyar Dolarlık Ticaret Hedefi

Bolan, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ile görüşmesinde 100 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşılması için gündemdeki konuların ele alındığını ifade etti. Ayrıca, çelik ve alüminyum ihracatındaki engellerin aşılması için ortak çalışmalar yapılacağını belirtti.

İlişkilerin Her Düzeyde Geliştirilmesi Bekleniyor

Bolan, Türk-Amerikan ilişkilerinin her alanda güçleneceğini belirterek, “Yakın gelecekte tüm düzeylerde ilişkilerimiz hızlanacak ve gelişecek.” dedi.

Türkiye-ABD Dostluğu ve İşbirliği Vurgulandı

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Sedat Önal ise Türkiye ve ABD’nin NATO müttefikleri olarak güçlü bir dostluğa sahip olduğunu vurguladı. Önal, bölgesel sorunların çözümünde koordinasyon ve işbirliği önemini vurgulayarak, farklılıkları azaltmanın gerekliliğine dikkat çekti.

Stratejik Mekanizmanın Önemi

Önal, iki ülke arasında kurulan stratejik mekanizmanın, terörle mücadele, savunma işbirliği ve ekonomik ilişkiler gibi konularda işbirliğini artırdığını belirtti.

Ekonomik ve Ticari İlişkiler Vurgulandı

Önal, Türkiye-ABD ilişkilerinde ekonomik ve ticari boyutun da önemli olduğunu vurgulayarak, bu alanda işbirliğinin artırılması gerektiğini ifade etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.