TÜİK, DISK’in Enflasyon Sepetine İtirazını Reddetti

Ankara Savcılığı, TÜİK’e ilişkin DİSK şikayetini reddetti. Kurum işlemlerinde suç unsuru bulunamadı.

TÜİK’ten Fiyat Endeksi Açıklaması

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici fiyat endekslerinin (TÜFE) ortalama fiyat düzeyini ölçmeyi değil, yalnızca fiyat değişimlerini göstermeyi amaçladığını belirtti. Kurum, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan inceleme sonucunda TÜİK’ün işlemlerinde herhangi bir suç unsuru bulunamadığını ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) şikayet başvurusunun kesin olarak reddedildiğini” açıkladı.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada, TÜFE hesabında kullanılan madde sepetindeki gelişmeler ve ortalama madde fiyatları hakkında bilgiler paylaşıldı. TÜİK, TÜFE hesaplamalarının, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (EUROSTAT) kılavuzunda belirtilen standartlara uygun olarak yapıldığını vurguladı. Bu kılavuza göre, TÜFE’de ortalama fiyatlar değil, fiyat değişimlerinin ağırlıklandırılmasıyla elde edilen endeks değerleri kullanılıyor.

Açıklamada, ilgili endeks değerlerinin her ay TÜİK’in TÜFE haber bülteninde kamuoyuyla paylaşıldığı belirtildi. TÜİK, “Fiyat endekslerinin amacı ortalama fiyat seviyesini ölçmek değil, fiyat değişimlerini ortaya koymaktır. Bu nedenle, ortalama madde fiyatlarının tamamı dünya genelinde hiçbir resmi istatistik kurumu tarafından hesaplanıp yayımlanmamaktadır” ifadesini kullandı.

TÜİK açıklamasında, ortalama madde fiyatlarının hesaplanması ve yayımlanmasının yanıltıcı sonuçlara yol açtığına dikkat çekilerek EUROSTAT dahil olmak üzere hiçbir uluslararası kuruluşun bu tür bir yayıma eleştiri yöneltmediği belirtildi.

DİSK’in Şikayet Başvurusu Reddedildi

DİSK’in 3 Haziran 2022 tarihli TÜFE madde sepeti ve ortalama madde fiyatları listesinin yayımlanmadığı gerekçesiyle TÜİK’ten söz konusu listelerin hesaplanmasını talep ettiği hatırlatıldı. TÜİK, bu talebe aynı gerekçeyle ortalama madde fiyatları listesi için olumsuz yanıt verdi. Bunun üzerine DİSK, TÜİK’in bilgi edinme başvurusunu karşılamadığı gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık incelemesinde TÜİK işlemlerinde herhangi bir suç unsuru tespit edilmedi ve DİSK’in şikayet başvurusu reddedildi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.