TÜİK Açıkladı: Mart Ayı Dış Ticaret Endeksleri Ortaya Çıktı

Mart ayında ihracat birim değeri %1,4 artarken ithalat birim değeri %2 azaldı.

Türkiye’nin Dış Ticaret Endeksleri Mart’ta Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin dış ticaret endekslerini yayımladı.

İhracat Birimi Değer Endeksi

Mart ayında ihracat birim değer endeksi, geçen yılın aynı ayına göre %1,4 düşüş kaydetti. Endekste, gıda, içecek ve tütünde %0,6’lık bir artış, yakıtlarda %2,3’lük bir artış, ham maddelerde (yakıt hariç) %2,3’lük bir azalma ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %1,9’luk bir azalma görüldü.

İthalat Birimi Değer Endeksi

İthalat birim değer endeksi de mart ayında yıllık bazda %2 geriledi. Endekste, gıda, içecek ve tütünde %7,7’lik bir düşüş, yakıtlarda %3,4’lük bir düşüş, ham maddelerde (yakıt hariç) %5,1’lik bir düşüş ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %3,1’lik bir düşüş kaydedildi.

Miktar Endeksleri

Mart ayında ihracat miktar endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,8 azaldı. Endekste, gıda, içecek ve tütünde %2,3’lük bir azalma, yakıtlarda %30,8’lik bir artış, ham maddelerde (yakıt hariç) %9’luk bir azalma ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %4’lük bir azalma yer aldı.

İthalat miktar endeksi de mart ayında yıllık bazda %4,4 düştü. Endekste, gıda, içecek ve tütünde %19,5’lik bir düşüş, ham maddelerde (yakıt hariç) %6,6’lık bir düşüş, yakıtlarda %2,6’lık bir düşüş ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %1,5’lik bir düşüş kaydedildi.

Mevsim ve Takvim Etkisinden Arındırılmış Veriler

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, şubat ayında 155,4 olan ihracat miktar endeksi, mart ayında %0,5 azalarak 154,7 olarak hesaplandı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise geçen yıl mart ayında 154,4 olan ihracat miktar endeksi %5,3 artarak 162,6 oldu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, şubat ayında 124,2 olan ithalat miktar endeksi %3,5 artarak mart ayında 128,5’e yükseldi. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise geçen yıl mart ayında 129,4 olan endeks %2,2 artışla bu yılın aynı ayında 132,3 olarak hesaplandı.

Dış Ticaret Haddi

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi, geçen yıl mart ayında 86,7’den bu yılın aynı ayında 0,5 puanlık bir artışla 87,2’ye yükseldi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.