TÜBİTAK’tan Girişimcilere 900 Bin Liralık Yatırım Can Suyu

TOBB ETÜ, ASELSAN ve KTO Karatay ile BİGG GARAJ’dan girişimcilere 900 bin TL yatırım desteği!

TÜBİTAK’ın BİGG GARAJ programıyla girişimcilere 900 bin TL destek

Girişimci Adaylarına Müjde!

TOBB tarafından yapılan açıklamada, TÜBİTAK’ın 1812 Girişimcilik Destek Programı (BİGG) kapsamında, üç kurumun iş birliğiyle BİGG GARAJ programının başlatıldığı belirtildi.

Başvurular Başladı!

TÜBİTAK’ın girişimci adaylarına sunduğu 900 bin TL’lik sermaye desteği için başvurular internet üzerinden alınmaya başladı. Başvurular, “https://etugaraj.org/bigg-garaj/” adresinden yapılabiliyor.

Geri Ödemesiz Destek

Akıllı ulaşım, üretim sistemleri, enerji, iletişim, sağlık, sürdürülebilir tarım gibi alanlarda yenilikçi fikirleri olan ve kendi şirketlerini kurarak AR-GE projelerini gerçekleştirmek isteyen girişimci adayları programa başvurabilir.

Destek Koşulları

Başvurusu kabul edilen girişimcilere, geri ödemesiz olarak destek tutarı verilecek. Bu tutar, TÜBİTAK BİGG Fonu ile %3 hisse karşılığında yatırım olarak kuruluşa aktarılacak.

Eğitim ve Mentörlük Desteği

Ayrıca, teknoloji tabanlı girişimcilik eğitimleri, iş planı oluşturma ve proje yazma eğitimleri ile mentörlük destekleri, BİGG GARAJ proje ortakları ve destek kuruluşları tarafından ücretsiz olarak sağlanacak.

Başvuru Şartları

Sermaye desteğine başvuracak girişimcilerin, ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci veya mezun olması gerekmektedir. Ayrıca, daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği veya TÜBİTAK 1812 Programı 2. aşaması kapsamında destek almamış olmaları ve ön başvuru tarihi itibarıyla herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında bulunmamaları gerekmektedir.

Bugüne Kadar 18 Milyon TL Hibe

TOBB ETÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nin 2015’ten bu yana BİGG GARAJ programı kapsamında gerçekleştirdiği girişimcilik eğitimlerine 1200’den fazla, mentörlük programına ise 600’den fazla girişimci katıldı. Program aracılığıyla, 90’ın üzerinde ekip 18 milyon TL’nin üzerinde geri ödemesiz hibe almaya hak kazandı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.