TÜBİTAK Başkanı’ndan Çarpıcı Açıklama: Türkiye, 2024’te Ar-Ge Yatırımı Lideri Olacak

Türkiye, 2024’ün ilk çeyreğinde geleceğin teknolojilerine en çok yatırım yapan ülke oldu.

Mimar ve Mühendisler Grubu’nun EURITECH Zirvesi İstanbul’da Başladı

Anadolu Ajansı’nın desteklediği Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) tarafından düzenlenen EURITECH Avrasya AR-GE, İnovasyon ve Teknoloji Zirve ve Sergisi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) başladı.

Girişim Ekosisteminde İşbirliği Öne Çıktı

“Girişim Ekosistemimizde Birlikte Başaracağız” başlıklı panelin başkanı Ali Mandal, Türkiye’nin 2024’ün ilk çeyreğinde ön kuluçka aşamasında en fazla yatırım alan ülke olduğuna dikkat çekti. Mandal, “Bu, ülkemizdeki girişim ekosisteminin canlılığını gösteriyor” dedi.

Engellerin Üstesinden Gelmek

Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rana Sanyal, engellere değil, yola odaklanılması gerektiğini vurguladı. Sanyal, “Güçlü bir ekosistem için sadece şirket ekibine değil, kamu kuruluşları, üniversiteler, yatırımcılar ve diğer paydaşların da desteğine ihtiyaç var” diye konuştu.

Siemens ile Başlayan Yolculuk

Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ender Suvacı, tek müşteriye bağımlı olmanın risklerini vurguladı. Suvacı, “Biz Siemens’ten ilk yatırımı aldık, ancak gerçekte perde arkasındaki diğer yatırımcı TÜBİTAK’tı” dedi.

Procenne’nin Hedefleri

Procenne Teknoloji’den Mehmet Selçuk Yayan, 2022’de 9 milyon dolar yatırım aldıklarını ve yeni yatırım turları için görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Yayan, “Teknolojimizde Faz-1’i tamamladık ve yolumuzun farkındayız” dedi.

Uzay Sektörünün Geleceği

Küresel Uzay Sektörünün Geleceği paneli, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç başkanlığında gerçekleşti. Panelde, TUA Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu ve İTÜ Bilgisayar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Burak Berk Üstündağ konuşmalar yaptı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.