Torunlar GYO, Torun Tower Ofis Binasını Denizbank’a Devretti

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) Torun Tower Ofis binasının satışıyla ilgili görüşmelere başlandığını resmi olarak duyurdu. Şirket, 2010 yılında halka arz edilmiş olup Türkiye’nin en büyük…

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) Torun Tower Ofis binasının satışıyla ilgili görüşmelere başlandığını resmi olarak duyurdu. Şirket, 2010 yılında halka arz edilmiş olup Türkiye’nin en büyük özel sektör GYO’su konumunda bulunuyor. 2024 yılının ilk çeyreğinde önemli bir satış gerçekleştirmeye hazırlanan Torunlar GYO’nun, Denizbank ile Torun Tower’ın satışı konusunda görüşmelere başladığı açıklandı.

Torun Tower, Denizbank tarafından 2014 yılından bu yana genel müdürlük binası olarak kullanılmaktadır. Ancak binanın Denizbank’a satış fiyatıyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmamış olup, konuşulan rakamların yüz milyonlarca doları bulabileceği belirtilmektedir.

Torun Tower Ofis Bin ası, Denizbank Tarafından Genel Müdürlük Binası Olarak Kullanılacak

Torunlar GYO, Torun Tower Ofis binasını 11.6 milyar TL’ye Denizbank’a sattı. Binanın asıl değeri olan 12.4 milyar TL + KDV üzerinden yüzde 6.57 iskonto yapıldı. Denizbank, binayı genel müdürlük binası olarak kullanacak.

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Büyükdere Caddesi 141 Esentepe, Şişli, İstanbul’da bulunan ve tapusu İstanbul ili, Şişli ilçesi, Mecidiyeköy Mahallesi, 2011 ada, 7 parsel’de kayıtlı olan toplam 11 bin 099,39 metrekare arsa üzerinde yer alan ve tapuda kayıtlı olan ve olmayan tüm müştemilatları dahil, 6 bodrum katına ilave olarak 33 katlı ve bu şekilde toplam 39 katlı, 106 bin 80 metrekare kullanım alanına sahip olan Torun Tower Ofis binasının Denizbank A.Ş.’ye satışıyla ilgili görüşmelere başlandığını duyurdu.

Satın Alma Teklifinin Onaylanması ve Ticari Mutabakat

Denizbank A.Ş. tarafından Torunlar GYO’ya iletilen satın alma teklifinin geçerliliği, Denizbank A.Ş.’nin, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), İstanbul Valiliği ve Denizbank’ın ana hissedarı olan CBUAE’nin (Central Bank of the United Arab Emirates) iznine bağlı olduğu belirtildi. Bu koşulların gerçekleşmemesi durumunda teklifin geçersiz olacağı vurgulanarak, Özel Durumlar Tebliği’nin “İçsel bilgilerin kamuya açıklanmasının ertelenmesi” hususunu düzenleyen Madde 6’sı çerçevesinde, satın alma teklifindeki şartların gerçekleşmesi ve belirsizliğin ortadan kalkması durumunda, satış görüşmelerinin kamuya açıklanmasının ertelendiği ifade edildi.

17 Nisan 2024 tarihi itibarıyla Denizbank A.Ş., satın alma teklifindeki kısıtlayıcı unsurların sona erdiğini ve gerekli izinlerin alındığına dair Torunlar GYO’ya bilgi verdi.

Denizbank ile Torunlar GYO arasında satın alma teklifindeki ticari koşullarda mutabakat sağlandı.

KAP’a Yapılan Açıklamaya Göre;

Şirketin Çarşamba akşamı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre, taşınmazın belirlenen değerlemeye göre 12.4 milyar TL + KDV üzerinden yüzde 6.57 iskonto ile satıldığı ifade edildi.

Bina ve Çevresi Hakkında Bilgi

Torunlar GYO’nun bu yılın ilk günlerinde açıkladığı rakamlara göre, Torun Tower’ın 2023 yılı sonu arsa dahil değeri 12 milyar 400 milyon TL olarak hesaplandı.

İstanbul’un Merkezi İş Alanlarından biri olarak kabul edilen Zincirlikuyu – Esentepe Bölgesi’nde yer alan Torun Tower’ın çevresinde birçok plaza, iş merkezi, ofis bloğu ve rezidans bulunmaktadır. Ayrıca, Astoria, Metrocity, Özdilek ve Zorlu Center gibi alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.

Denizbank Genel Müdürlüğü olarak kullanılan binada toplam 188 bağımsız bölüm bulunmaktadır. Binanın 2. Bodrum katından Gayrettepe Metro İstasyonu’na doğrudan erişim sağlanabilmektedir.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.