TİM Başkanı Gültepe: Türkiye, Hızlı Teslimatıyla Öne Çıkıyor

TİM Başkanı Gültepe, hızın ihracatta önemini vurguluyor: Türkiye hızlı teslimatlarda iyi durumda.

İhracatta Hedefler ve Meydan Okumalar

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin ihracatının her geçen yıl arttığını belirtti. İhracatta otomotiv sektörünün lider konumda olduğunu vurgulayan Büyükekşi, otomotiv sektörünü kimya ve hazır giyim sektörlerinin takip ettiğini ifade etti.

Büyükekşi, Türkiye’nin en büyük pazarlarının Almanya, ABD ve Irak olduğunun altını çizdi. Irak pazarının gelecek aylarda daha da büyümesi bekleniyor. Büyükekşi, “Amacımız hem siyasi hem de ticari ilişkileri geliştirmek. Irak bizim üçüncü en büyük pazarımız. Yaklaşık 13 milyar dolarlık ihracatımız var ve önümüzdeki dönemde bu bölgeyle olan ihracatımızın artacağını düşünüyoruz.” dedi.

2024 İhracat Hedefleri

İhracatçılar olarak geçen yılı rekorla kapattıklarını hatırlatan Büyükekşi, bu yılki ihracat hedeflerini şu şekilde değerlendirdi:

“2024’ün ilk çeyreğini tamamladık. %3,5-4 artış elde ettik. 2024’te 267 milyar dolar mal, 110 milyar dolar hizmet ihracatı hedefimiz var. Piyasaların düzelmesi ve Avrupa’nın genişlemesiyle ve büyümesiyle hedefimize ulaşacağımızı düşünüyoruz. Amacımız, çift haneli büyümeyle 267 milyar doların üzerine çıkmak. Kuzey ve güneyimizde savaşın olduğu bir ortamda, küresel ekonominin daraldığı bir dönemde bunu başarmak büyük bir başarıdır.”

İhracatta Hız Öne Çıkıyor

Türkiye’nin jeopolitik yapısı ve konumu gereği teslimat sürelerinde hızın çok önemli olduğunu belirten Büyükekşi, teslimat sürelerinin kısaltılması için ilgililerle sıklıkla görüştüklerini söyledi.

“İhracatımızın %41’ini AB ülkelerine gerçekleştiriyoruz. AB’ye ihracatın %60’ını da kara yoluyla yapıyoruz. İhracatta hız çok önemlidir. Türkiye’nin en önemli özelliklerinden biri hızlı teslimat sunabilmesidir. Müşteriler ve şirketler stok yapmak istemiyor.

Kapıkule, ihracatta en önemli sınır kapılarımızdan biridir. Zaman zaman bekleme süreleriyle ilgili sorunlar yaşıyoruz. Alınan önlemlerle bekleme sürelerinin daha da kısalacağına inanıyoruz.”

Büyükekşi, Bulgaristan, Yunanistan ve Edirne’deki gümrük kapılarında bekleme sürelerinin kısalması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Son zamanlarda gümrüklerde daha hızlı geçiş için görüşmeler yapıldığını belirten Büyükekşi, “İki hafta önce Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ile ihracatımızın en önemli noktalarından Kapıkule Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulunduk. Gümrüklerde yaşanan yoğunlukla ilgili toplantılar yaptık. Çok verimli bir toplantı oldu. Edirne Valisi Yunus Sezer de konulara çok hakim, bu nedenle sorunların yerinde çözüleceğine inanıyorum.” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.