Ticaret Bakanı Bolat’tan Fahiş Fiyatlılara Sıkı Denetim

Fahiş fiyatlarla mücadele için Bakan Bolat’tan denetim hamlesi!

Ticaret Bakanı Bolat: Vatandaşların Mağduriyetini Önlemek İçin Önlemler Alıyoruz

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, vatandaşların mağdur olmasını önlemek ve piyasa dengesini korumak için yasal düzenlemeler yaptıklarını açıkladı.

Türkiye’nin Ekonomik Gelişimi İçin Çalışmalar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Genel Kurulu’nda konuşan Bolat, TOBB’un 1950’den bu yana Türk ekonomisine rehberlik ettiğini ve ülkenin iç ve dış ticaretinin gelişmesine katkı sağladığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği “Türkiye Yüzyılı” hedefleri doğrultusunda çalıştıklarını belirten Bolat, “sürdürülebilir ihracat artışı”, “adil ve rekabetçi bir iç ticaret” ve “etkin bir gümrük anlayışı” ilkelerini esas aldıklarını söyledi.

Ekonomik Verilerde İyileşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın politikaları sayesinde Türkiye ekonomisinin yıllık %5,4 büyüdüğünü ve 14 çeyrektir kesintisiz büyüme kaydedildiğini ifade eden Bolat, geçen yıl Türkiye’nin %4,5 büyüme oranına ulaştığını belirtti.

Türkiye ekonomisinin büyüklüğünün ilk kez 1 trilyon dolar eşiğini aşarak 1 trilyon 118 milyar dolara ulaştığını, kişi başı gelirin ise 13 bin 110 dolara yükseldiğini kaydetti.

Dış Ticarette Kayda Değer Artış

Bolat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ihracatı artırma talimatları doğrultusunda çalıştıklarını vurguladı. Son 21 yılda mal ihracatını yedi katına çıkararak 255,4 milyar dolara yükselttiklerini belirtti.

Hizmetler ihracatını da aynı dönemde yedi katına çıkararak 101,7 milyar dolara ulaştırdıklarını ve dünya hizmetler ihracatındaki paylarını %0,89’dan %1,3’e çıkardıklarını söyledi.

Cari Açıkta Düşüş, Dış Ticaret Açığında Azalma

Mayıs 2022’de 57 milyar dolar olan cari açığın mart 2023’te 25,8 milyar dolar azalarak 31,2 milyar dolara gerilediğine işaret eden Bolat, dış ticaret açığının da son 10 ayda %22 düşüşle yıllıklandırılmış olarak 92 milyar dolara indiğini bildirdi.

Tacirlere ve Sanayicilere Destek

Ticaret Bakanı Bolat, ekonominin gelişimi için tacirlerin ve sanayicilerin yanında olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Bu kapsamda, vergi kaydı silinen oda ve borsa üyelerinin üyeliklerinin askıya alınarak aidat birikmelerinin engellendiğini belirtti. Zamanaşımı süresine yakın olan aidat borçlarının silinerek tacirlerin sorunlarına çözüm getirildiğini ifade etti.

Haksız Ticaretle Mücadele

Bolat, temel gıda ve ihtiyaç malzemelerinde fahiş fiyat ve haksız ticaretle mücadele edildiğini söyledi. Bakanlık olarak denetim faaliyetlerinin sürdürüldüğünü vurguladı.

E-ticaretin ticari hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini belirten Bolat, kısa süre içinde 2023 yılı e-ticaret verilerini “Türkiye’de E-Ticaretin Görünümü Raporu”nda kamuoyuyla paylaşacaklarını açıkladı.

Bakan Bolat, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde en gelişmiş ekonomiler arasında yer almak için gerekli yatırımları yapabilecek kapasiteye ulaştığını sözlerine ekledi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.