Ticaret Bakanı Bolat, Irak’ın Ticaret Bakanı Al-Greyri ile Bir Araya Geldi

Irak ile ticaret, lojistik, enerji ve turizmde güçlü ortaklıklar kurulduğunu vurgulayan Bakan Bolat.

Irak ile Ticaret İlişkilerini Güçlendirmek İçin Önemli Kararlar Alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bağdat ziyareti kapsamında, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Irak Ticaret Bakanı Etir Davud Selman El-Gireyri ile görüştü.

Pekcan, görüşmenin son derece verimli geçtiğini belirterek, “Ülkelerimiz arasındaki ticaretin teknik ve hukuki altyapısını sağlamlaştırmak ve özel sektörlerimiz arasında ticaret, lojistik, müteahhitlik, yatırımlar, enerji ve turizm başta olmak üzere tüm alanlarda kalıcı ortaklıklar kurmak için önemli kararlar aldık” dedi.

Pekcan, bugün imzalanacak “JETCO-Ortak Ekonomik ve Ticaret İş Birliği Mekanizması” anlaşmasının bu kararların takibi için temel platform oluşturacağını vurguladı.

“2023 itibariyle 20 milyar dolarlık ticaret hacmimize ve müteahhitlerimizin üstlendiği 1101 proje ile 34,6 milyar dolarlık tutara ulaşan Irak, ülkemizin en önemli ticaret ortaklarından biri. Bu ilişkileri daha da ileriye taşımaya kararlıyız” diye ekleyen Pekcan, Irak ile ticari iş birliğinin geleceği için umutlu olduğunu belirtti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.