Ticaret Bakanı Bolat, Almanya ve İngiltere Ticaret Heyeti’ne Başkanlık Edecek

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın Almanya ve İngiltere ziyaretinde Türkiye-İngiltere serbest ticaret anlaşması müzakereleri başlayacak.

Türkiye-Almanya-İngiltere Ticari İlişkilerinde Önemli Gelişmeler

Almanya Temasları

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ömer Bolat’ın Almanya temasları yarın başlayacak. Berlin’de düzenlenecek “KOBİ’ler için Gelecek Günü 2024” etkinliğine katılacak olan Bakan Bolat, burada Alman bakanlar ve iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelecek. Ayrıca, Türkiye’de yatırım yapan Alman iş insanları ile bir “Yuvarlak Masa Toplantısı” düzenleyecek.

İkili Ticaret Hedefi 60 Milyar Dolar

Türkiye ile Almanya arasındaki ikili ticaret hacmi, 2022 yılında 50 milyar dolara ulaştı. İki ülke, kısa vadede bu hacmi 60 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Almanya, Türkiye’nin Hollanda’dan sonra ikinci en büyük doğrudan yatırım yapan ülkesi konumunda.

Serbest Ticaret Anlaşması Müzakereleri Haziran’da Başlayacak

Bakan Bolat, 14 Mart’ta İngiltere’yi ziyaret edecek. Londra’da İngiltere İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch ile bir görüşme yapacak. Görüşmenin ardından Türkiye ve İngiltere arasında yürürlükte olan serbest ticaret anlaşmasının güncellenmesi için müzakerelerin haziranda Londra’da başlatılması duyurulacak.

İngiliz İş İnsanları ile Toplantı

Bolat’ın İngiltere ziyareti kapsamında bir “Yuvarlak Masa Toplantısı” da düzenlenecek. Toplantıda, iki ülke iş insanları ve yatırımcıları yatırım olanakları ve ikili ticaretin geliştirilmesi konularını ele alacak.

Türkiye’nin En Büyük 10 Yatırımcısı Arasındaki İngiltere

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ticaret hacmi 2022 yılında yaklaşık 19 milyar dolar oldu. İngiltere, Türkiye’nin en büyük 4. ihracat pazarı konumunda. İngiltere ayrıca Türkiye’deki en büyük 10 yatırımcı arasında yer alıyor.

Londra Yunus Emre Enstitüsü Ziyareti

Bakan Bolat, Londra’daki Yunus Emre Enstitüsü’nü de ziyaret edecek. Enstitü, Türkiye’nin uluslararası tanıtımına ve kültür diplomasisine önemli katkılar sağlamaktadır.

Türk Topluluğu ile Buluşma

Bolat, Londra’da yerleşik Türk iş insanları ve dernekler ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunacak.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.