Ticaret Bakanı Bolat: ABD ile Ticari İlişkilerde Yeni Çalışmalar Yapıyoruz

Bakan Bolat: Türkiye ve ABD, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi için çalışacak.

Bakan Bolat, Amerikan-Türk Konferansı’na Katıldı

Bakan Mehmet Muş, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK), ABD Ticaret Odası ve American Turkish Business Roundtable (ATBR) işbirliğiyle düzenlenen 39. Amerikan-Türk Konferansı’na katıldı.

Bakan Muş, Türkiye ve ABD’nin 70 yılı aşkın süredir müttefik olduklarını vurgulayarak, ABD ile ortaklığa değer verdiklerini belirtti. “İkili ilişkilerimizi, mümkün olan her alanda ilerletme konusunda ortak çıkarımız olduğuna inanıyoruz” dedi.

Pandeminin ve jeopolitik çalkantıların, geleneksel üretim ve dağıtım stratejilerini değiştirdiğini söyleyen Bakan Muş, “Dünya, yeni bir sanayi çağının eşiğinde. Bu belirsizlik ortamında, ülkeler arasındaki diyaloğu her düzeyde ilerletmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Küresel yatırımların düştüğü ve yatırımcı çekme rekabetinin arttığına işaret ederek, “Zorlukları aşmak için ABD ve Türkiye’nin her zamankinden daha yakın işbirliği yapması gerekiyor” dedi.

Bakan Muş, ticari ilişkilerin son yıllarda arttığına dikkat çekti ve “Tıpkı ticaret gibi yatırımlar da ekonomik ilişkilerin önemli bir boyutunu oluşturuyor. Her iki yönde ve farklı sektörlerde yatırım akışlarının arttığını gözlemliyoruz. Devlet başkanlarımızın belirlediği 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize ulaşmamız için hala yolumuz var. Türkiye, bu hedefi gerçekleştirmeye kararlıdır ve ortak çalışmalar yapmaya hazırız” diye konuştu.

Son olarak, Ticaret ve Yatırım Çerçeve Anlaşması (TIFA) kapsamında iki ülkeden yetkililerin bir araya geldiğini ve ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ile görüşeceklerini ifade etti.

Türkiye’nin Yatırımcılar İçin Cazibeli Bir Ülke

Bakan Muş, Türkiye’nin ekonomik büyümesinin ülkenin gücünü gösterdiğini ve son 21 yılda dikkati çekici bir büyüme kaydettiğini söyledi. Mal ve hizmet artışının ekonomik büyümenin itici güçlerinden olduğunu vurgulayan Bakan Muş, Türkiye’nin ortalama ekonomik büyümesinin ihracatın da etkisiyle yıllık yüzde 5,4 olduğunu bildirdi.

Bakan Muş, “İhracatımızı genişletmek ve ülkemizi yatırımlar için cazibe merkezi haline getirmek hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Dünyanın karşı karşıya olduğu önemli zorluklara değinen Bakan Muş, “Tedarik zincirlerinin güvenilirliği önemli hale geldikçe Türkiye, yatırımcılar için daha cazip olacak” diye konuştu.

ABD’li firmaların Türkiye’nin üretimine, istihdamına ve ihracatına katkı sağladığını belirten Bakan Muş, “Türkiye’nin güçlü üretim altyapısı, ABD’li yatırımcılar için oldukça cazip” dedi.

Bakan Muş, Türkiye’den ABD’ye çelik ve alüminyum ihracatına yönelik koruyucu önlemlerin, iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerini engellemeye devam ettiğinin altını çizdi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.