THY’nin Afganistan Seferleri 3 Yıl Sonra Tekrar Başladı

THY, 3 yıl sonra Afganistan’a geri döndü.

THY, Afganistan’a Uçuşlarını Tekrar Başlattı

Türkiye Hava Yolları (THY), yaklaşık üç yıllık aradan sonra Afganistan’daki Kabil Uluslararası Havalimanı’na ilk yolcu uçağını indirdi. Uçuşlar, daha önce 15 Ağustos 2021’de yaşanan yönetim değişikliği nedeniyle askıya alınmıştı.

Uçak, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği yetkilileri, Türk kurum temsilcileri ve Afgan geçici hükümet yetkilileri tarafından karşılandı. THY’nin İstanbul-Kabil uçuşları, salı, çarşamba, cuma ve pazar günleri karşılıklı olarak haftada dört kez gerçekleştirilecek.

Yoğun Karşılama Töreni

İlk uçuş dolayısıyla Kabil Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen törene, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve Misyon Şefi Cenk Ünal, THY yöneticileri ve diğer Türk yetkililer katıldı. Afganistan Havalimanları Genel Müdürü Abdulsattar Harwal, Afganistan Sivil Havacılık ve Ulaştırma Bakanlığı Müşaviri Gulam Cilani Vefa ve diğer Afgan yetkililer de törende hazır bulundu. Yerel ve yabancı basın mensupları da törene yoğun ilgi gösterdi.

“İlk Seferin Gururunu Yaşıyoruz”

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ünal, konuşmasında THY’nin ilk yolcu uçağını Kabil’e getirmenin gururunu yaşadığını ifade etti. Ünal, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin güçlendiğini ve THY uçuşlarının bu güvenin bir sembolü olduğunu belirtti.

“Afgan Halkının Dünyaya Açılan Kapısı Olacağız”

THY Pazarlama Satış İkinci Bölge Başkanı Mahmut Yayla, THY’nin küresel başarılarına değindi. Yayla, THY’nin iki ülke halkını birbirine bağlayacak ve Afgan vatandaşlarının dünyaya açılan bir kapı olacağını söyledi. THY’nin, 6 kıtada 130 ülkeye geniş bir uçuş ağı sunduğunu ve Afganistan’ı dünyaya bağlayacağını vurguladı.

Afgan Yetkililer Memnuniyetlerini Dile Getirdi

Törende konuşan Afgan yetkililer, THY’nin uçuşlarını başlatmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi ve teşekkürlerini sundu. Afganistan Sivil Havacılık ve Ulaştırma Bakanlığı Müşaviri Vefa, THY’nin gelişiyle rekabetçi bir ortamın oluşacağını ve bunun Afgan halkına kolaylık sağlayacağını belirtti. Kabil Uluslararası Havalimanı Başkanı Abdulhadi Muhammedi ise THY’nin uçuşlarının güvenliğin bir göstergesi olduğunu ve diğer hava yolu şirketlerine örnek teşkil edeceğini ifade etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.