Tescilli Kayısı Çekirdekleri İhracatı, Yılın İlk Çeyreğinde 3,7 Milyon Dolar Kazandırdı

Malatya’nın ödüllü kayısı çekirdeği, ilk çeyrekte 3,7 milyon dolar ihracatla öne çıktı.

Malatya: Kayısının Başkentinde Çekirdek Ekonomik Katkı Sağlıyor

Malatya, “Dünyanın kayısı başkenti” unvanını taşımaktadır. Kayısı üretimine ek olarak, kentin ekonomisine çekirdeği de önemli bir katkı sunmaktadır.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, kayısı çekirdeğinin çiftçiler için üretim maliyetlerini karşılamada kritik bir rol oynadığını belirtti. Coğrafi tescile sahip bir ürün olan kayısı çekirdeği, geçmiş yıllarda kayısıyla birlikte satılmaktaydı.

Özcan, “Şimdilerde kayısıyı sattığımız fiyatlara, kayısıdan elde ettiğimiz çekirdeği ihraç ediyoruz. Kayısı çekirdeği, üreticiler için önemli bir gelir kaynağıdır ve işçilik ile diğer masrafları karşılamalarına yardımcı olur.” diye ifade etti.

Özcan, kayısı çekirdeği ihracatından elde edilen gelirin oldukça memnuniyet verici olduğunu vurguladı: “Yılın ilk çeyreğinde, 1079 ton kayısı çekirdeği içi ihracatımızdan 3 milyon 741 dolar gelir elde ettik. Geçmişte çekirdekten önemli bir gelir sağlanamadığından, giderler kuru kayısı fiyatlarına yansıyordu. Şimdi kuru kayısıda istikrarlı bir piyasaya sahip olduğumuz için çekirdek ihracatına devam edebiliyoruz.”

Malatya’da yıllık kayısı çekirdeği ihracatının 8 bin tona ulaştığı yıllar oldu. Ancak bu rakamlar, her yıl değişkenlik göstermektedir. Özcan, bu durumun Amerika’da üretilen badem miktarıyla ilgili olduğunu açıkladı.

Özcan, “Badem fiyatları yüksek olduğunda, kayısı çekirdeğine olan talep artmaktadır. Ancak badem üretiminin arttığı yıllarda bizim ihracatımız da gerilemektedir.” dedi.

Kayısı çekirdeği ihracatından elde edilen gelirde gözle görülür bir artış olduğunu belirten Özcan, “Geçmişte çekirdek ihracatından elde ettiğimiz gelir, şimdikinin dörtte biri kadardı. Şu anda kayısı çekirdeği fiyatları badem fiyatlarına yakındır. Endüstriyel badem 4 dolar, kayısı çekirdeği de 3,5 dolardır. Ancak bu fiyatlar yıldan yıla değişebilir ve Amerikan bademi bizim için en önemli etken olmaya devam etmektedir.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.