“Temassız Kartlarda Şifresiz Harcama Limiti 1500 TL’ye Yükseliyor”

Temassız ödemelerde şifresiz limit, 1 Temmuz 2024’te 1500 TL’ye yükseldi.

Temassız Ödemelerde Şifresiz İşlem Limiti 1500 TL’ye Yükseldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 2022 yılında uygulamaya konulan 750 TL’lik temassız ödemeler şifresiz işlem limitinin 2 yıl sonra güncellendiğini duyurdu.

1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, şifresiz işlem limiti 1500 TL’ye çıkarılıyor. Bu güncelleme, BDDK’nın bankalara gönderdiği yazıda ilan edildi.

Yeni düzenleme ile birlikte, temassız kartlar veya akıllı telefonlarla yapılan ödemelerde, 1500 TL’ye kadar olan tutarlar için şifre girişi gerekmeyecek. Ancak, bu tutarı aşan ödemelerde şifre girilmesi zorunlu olacak.

Şifresiz işlem limiti güncellemesinin, temassız ödemelerin kullanımını kolaylaştırmayı ve hızlandırmayı amaçladığı belirtiliyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.