TCMB’nin Zorunlu Karşılık Artışıyla Sıkılaştırma Cephaneliği Güçleniyor

TCMB, kredi büyümesini frenlemek için zorunlu karşılık getirecek.

TCMB, Kredi Büyümesine Yönelik Zorunlu Karşılık Uygulamasını Güncelledi

Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, kredi büyümesine yönelik yeni düzenlemeleri hayata geçiriyor.

Tebliğ uyarınca, TCMB’nin belirlediği kredilerin aylık yüzde 2’lik büyüme oranını aşan kısmı için Türk Lirası cinsinden zorunlu karşılık, bir yıl süreyle bloke edilecek.

TCMB, bu değişiklikle kredi büyüme sınırlarına uyumu artırmayı ve parasal sıkılaştırma önlemlerini desteklemeyi amaçlıyor. Banka ayrıca, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kurulması çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında, TL ticari krediler için aylık büyüme sınırı yüzde 2,5’ten yüzde 2’ye, ihtiyaç kredileri için yüzde 3’ten yüzde 2’ye düşürüldü. Taşıt kredilerinde ise yüzde 2’lik sınır korundu.

TCMB Para Politikası Kurulu’nun 22 Şubat tarihli toplantı özetinde, enflasyon görünümünde olumsuz bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikasının sıkılaştırılacağı belirtildi. Ayrıca, kredi büyümesi ve mevduat faizlerinde öngörülenin dışında gelişmeler yaşanması halinde parasal aktarım mekanizmasının destekleneceği kaydedildi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.