TCMB’nin Faiz Kararı ve İlk Çeyrek Verileri Ekonomiyi Sallayacak

Merkez Bankası ve TÜİK, bugün ekonomi verilerini yayınlayacak. Faiz kararı, dış ticaret, hizmet üretici fiyatları ve turizm istatistikleri takip edilecek.

Ekonomide Gündem Yoğunlaşıyor: Merkez Bankası Faiz Kararı Bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bugün toplanıyor. Geçen ayki toplantıda politika faizi 500 baz puan artırılmıştı. Ekonomistlerin çoğunluğu, TCMB’nin bugün politika faizini yüzde 50’de sabit bırakmasını bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentisi ortalaması ise yüzde 45.

Uludağ Ekonomi Zirvesi Başlıyor

Uludağ Ekonomi Zirvesi (UEZ), bugün Sapanca’da açılıyor. Yarın zirvenin açılış konuşmasını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapacak. Zirvede iş dünyası, siyaset ve ekonomi alanlarından önde gelen isimler büyüme, sürdürülebilirlik, teknolojik dönüşüm gibi konuları ele alacak.

Şirket İstatistikleri Yarın Açıklanıyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, mart ayına ait kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yarın paylaşacak.

Fahiş Fiyatlara Son Verilecek

Türk Ticaret Kanunu’nda fahiş fiyat artışları ve stokçuluğa karşı değişiklikler yapılması planlanıyor. Değişikliklerin gelecek hafta TBMM Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Veri Gündemi Yoğun

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 29 Nisan’da nisan ayı ekonomik güven endeksi verilerini açıklayacak. Kurum ayrıca nisan ayı dış ticaret istatistikleri, hizmet üretici fiyat endeksi ve yılın ilk çeyreğine dair turizm istatistiklerini ay sonu kamuoyuyla paylaşacak.

Enflasyon Verileri 3 Mayıs’ta

TÜİK, nisan ayı enflasyon verilerini 3 Mayıs Cuma günü duyuracak.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.