TCMB Faiz Kararı: Yabancı Uzmanlar Kararın Yol Haritasını Çiziyor

TCMB sabit faiz beklerken liranın cazibesi artıyor, zayıf cari işlemler iyileşiyor.

Natixis: TCMB, Faiz Artışının Ekonomik Etkilerini Takip Edebilir

Natixis Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Ekonomisti Inna Mufteeva, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Mart ayındaki beklenmedik faiz artırımının Türk lirasına olumlu etki ettiğine dikkat çekti. Mufteeva, “TCMB, bu kararın Türk ekonomisine uzun vadede nasıl yansıdığını görmek isteyebilir” diye belirtti.

Liranın son dönemde kısmi bir istikrar kazandığını ve değer kaybının yavaşladığını kaydeden Mufteeva, dövizdeki olumlu trendin önümüzdeki aylarda yurt içi fiyatlardan kaynaklanan baskıları hafifletmesini beklediklerini ifade etti. Mufteeva, Nisan ayı enflasyon verilerinin 3 Mayıs’ta açıklanacağını ve fiyatlardaki bu olumlu eğilimin teyit edilmesini umduklarını söyledi.

Öte yandan Mufteeva, TCMB’nin iletişim ve rehberliğinin şahin kalmaya devam edebileceğini belirterek, bu faktörler göz önüne alındığında mevcut durumun korunacağını ve faizlerin sabit kalacağını öngördü.

Societe Generale: Liranın İkinci ve Üçüncü Çeyrekte Güçlenmesi Bekleniyor

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin politika faizini %50’de sabit tutacağı görüşünü dile getirdi. Drimal, TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın Washington’da yaptığı açıklamalarına atıfta bulunarak, “TCMB’nin en büyük önceliği enflasyonla mücadele etmek ve piyasa koşullarına bağlı olarak mümkün olduğunca rezerv biriktirmek” olduğunu hatırlattı.

Drimal, turizm sezonunun hız kazanması, cari işlemler hesabında mevsimsel iyileşme ve TCMB’nin parasal sıkılaştırmasının devam etmesiyle liranın destekleneceğine inandığını ifade etti. Drimal, “Liranın ikinci ve üçüncü çeyreklerde güçlenmesini bekliyoruz” dedi.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler de TCMB’nin politika faizini %50’de sabit bırakmasını öngörüyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise %45 olarak belirlendi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.