Taşköprü Sarımsağı, Sıcak Havalar Nedeniyle Erken Hasat Edildi

Kastamonu’nun sarımsağı ekime erkenden çıktı.

Taşköprü Sarımsağının Önemi ve Üretimi

Önemli sarımsak üretim merkezlerinden Taşköprü ilçesinde, sarımsak her yıl şubat ayının sonu ile mart ayının başında dikilip temmuz ayında hasat ediliyor. Bu yıl hava sıcaklıklarının şubat ayının başından itibaren yüksek seyretmesi nedeniyle sarımsak toprakla yaklaşık 20 gün erken buluşturuldu.

Taşköprü Sarımsağının Üstün Özellikleri

  • Kalsiyum ve potasyum oranı diğer sarımsaklara göre daha fazla.
  • Çinko oranı da diğer sarımsaklara göre çok daha yüksek.
  • Kuru madde oranının yüksek olması raf ömrünü uzatıyor.
  • 10 ayla diğer sarımsaklardan çok daha uzun raf ömrüne sahip.

Taşköprü Sarımsağının Ekim Zamanı

Taşköprü sarımsağının ekim zamanı iklim şartları nedeniyle değişebiliyor. Genel olarak şubat ayında dişleme süreci var. Toprağın durumunun müsait olmasına göre ekime geçiş yapılıyor. Temmuz ayında hasat oluyor. Bu süreçte sulama, çapalama ve gübreleme evreleri gerçekleşiyor.

Bu sene sarımsak ekimi erken başladı. Normalde şubat ayının sonları, mart ayında sarımsağı dişliyorduk. Şu anda sarımsağın neredeyse üçte biri ekildi. Toprak ve iklim şartları çok müsait. O yüzden bu yıl ekim erken başladı.

Taşköprü Sarımsağının Üretimi

İlçede 90’dan fazla köyde sarımsak yetiştiriliyor. Yaklaşık 4 bin aile geçimini sarımsak üretimiyle sağlıyor ve yıllık yaklaşık 25 bin ton üretim gerçekleştiriliyor.

Üreticilerden Meliha Atasoy, çocukluğundan itibaren sarımsak tarımı yaptığını belirterek, “Ocak ve şubat aylarında sarımsağı ekime hazırlarız. Mayıs ayında çapalıyoruz. Temmuz ayında da mahsulümüzü topluyoruz, daha sonra temizleyip satışını yapıyoruz.” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.