Tarımsal Girdi Maliyetleri Mart’ta Rekor Yükselişle Devam Ediyor

Tarım-GFE martta %1,16 aylık, %49,93 yıllık arttı.

Tarım-GFE Verileri: Mart Ayında %49,93’lük Artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin Tarım-GFE verilerini açıkladı. Verilere göre endeks, bir önceki aya kıyasla %1,16, geçen yılın aralık ayına göre %12,67, geçen yılın aynı ayına göre %49,93 ve 12 aylık ortalamalara göre %37,5 arttı.

Ana Gruplar

Bir önceki aya göre, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %0,81, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %3,35 artış gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %46,74, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %72,55 yükseliş görüldü.

Alt Gruplar

Yıllık Tarım-GFE’ye göre 4 alt grup daha düşük, 7 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar %22,78 ile tarımsal ilaçlar ve %26,85 ile gübre ve toprak geliştiriciler oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar, %165,31 ile veteriner harcamaları ve %90,86 ile diğer mal ve hizmetler olarak kaydedildi.

Aylık Tarım-GFE’ye göre 3 alt grup daha düşük, 8 alt grup daha yüksek değişim sergiledi. Aylık düşüş gösteren alt gruplar %1,49 ile enerji ve yağlayıcılar ve %0,24 ile gübre ve toprak geliştiriciler oldu. Aylık artışın yüksek olduğu alt grup %7,04 ile diğer tohum ve dikim materyali olarak belirlendi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.