Tarım Bakanı Yumaklı’nın Gurur Duyurusu: 37 Değerli Ata Tohumumuzu Gen Bankasında Koruyoruz

Yumaklı: Sertifikalı ısrarımız yanlış anlaşıldı. 37 ata tohumu koruma altına alındı. Bunlar sertifikalıdır.

Tarım Bakanı Bartın’da İncelemelerde Bulundu

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Bartın’da ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Valiliği ziyaret eden Yumaklı, Vali Nurtaç Arslan’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ile de görüşen Bakan, daha sonra Devlet Su İşleri’nin Bartın Irmağı ve kolları ıslahı çalışmalarını inceledi.

Taşkın koruma yapıları hakkında açıklamalarda bulunan Yumaklı, her yıl inşa edilen yapılar sayesinde taşkınların etkilerini azalttıklarını belirtti. Son 22 yılda 5.679 taşkın koruma tesisi yapıldığını ve bu yıl da 314 adet daha yapılacağını söyledi.

Bartın’ın taşkınlarla anılmamasını istediklerini vurgulayan Bakan Yumaklı, “Türkiye’nin benzer taşkın potansiyeline sahip illerinde de bu çalışmaları yapıyoruz. Vatandaşlarımızın sel ve afetlere hazırlıklı olması önemli.” dedi.

Tohum Güvenliği Birinci Öncelik

Bartın Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi Tohum ve Sera Örtüsü Temini Programı”na katılan Bakan Yumaklı, gıda güvenliğinin birinci öncelik olduğunu vurguladı.

Tohum üretimi ile ilgili Türkiye’nin dünyada ilk 10 ülke arasında yer aldığını belirten Yumaklı, kullanılan tohumların yüzde 97’sinin ülkenin topraklarında üretildiğini söyledi. Sertifikalı tohumların önemine değinen Bakan, ata tohumlarının da gen bankalarında korunduğunu ifade etti.

Biyoçeşitlilik Zenginliği Arttı

Türkiye’nin zengin biyoçeşitliliğe sahip olduğunu söyleyen Yumaklı, Bartın’da “Püsürotu” ve “Boylu Altınasa” bitkilerini biyoçeşitlilik listesine dahil ettiklerini açıkladı. Böylece listenin 12.143 türe ulaştığını belirtti.

Kadın Çiftçilere Destek

Kadın çiftçilere tohum ve sera örtüsü dağıtan Bakan Yumaklı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle kadın personele de gül verdi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.